Запобігання корупції

Запобігання корупції

В університеті діє "Гаряча лінія" з ректором та телефон довіри

Навчання в Польщі

Навчання в Польщі

Через Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

Рейтинг Scopus 2017

Рейтинг Scopus 2017

Прикарпатський національний університет вже третій рік поспіль отримує високі показники в рейтингу Scopus

 Міжнародний науковий центр

Міжнародний науковий центр "Обсерваторія"

  Відновлення на горі Піп Іван      

klymyshnКлимишин Іван Антонович – доктор фізико-математичних наук, професор, Академік АН ВШ України, член Міжнародного Астрономічного союзу (1964), Наукового Товариства імені Т.Г. Шевченка (1992), почесний член "Прорсвіти" (1995) та Української астрономічної асоціації (УАА, 2000). 

 

Народився Іван Антонович в с. Кутиска Лановецького району Тернопільської області. У 1955 році закінчив Львівський національний університет імені Івана Франка, 1958 року - аспірантуру при цьому університеті. У 1958–1974 роках Іван Антонович працював в обсерваторії Львівського національного університету імені Івана Франка: з 1961 року — завідувач відділом, в 1962–1970 роках — заступник директора з наукової роботи. З 1974 — професор Івано-Франківського педагогічного інституту, водночас - професор Теологічної академії УГКЦ в Івано-Франківську.


Основні наукові роботи належать до радіаційної космічної газодинаміки. Для характеристики стану газу з урахуванням ізотропного поля випромінювання ввів газодинамічний показник адіабати, що істотно спростило визначення стрибків параметрів на фронті ударної хвилі. Отримав наближені рішення задачі про структуру зоряних ударних хвиль, дав оцінку протяжності зони іонізаційної релаксації за фронтом і зони прогрівання перед фронтом ударної хвилі, що рухається в зоряній атмосфері. Вивів формулу для шкали висот, яка встановлюється в атмосфері зорі під дією періодичної ударної хвилі. Спільно з В. І. Гнатиком отримав асимптотичну формулу, яка описує зміну швидкості руху ударної хвилі в неоднорідному середовищі з довільним розподілом щільності, вивчив межі застосовності наближених методів космічної газодинаміки.

 

Виконав аналіз ефективності теплових хвиль як можливого механізму перенесення енергії, що вивільняється під час вибуху в надрах зір. Спільно з С. А. Капланом отримав низку рішень теорії нестаціонарного розсіювання світла в середовищі з рухомою межею. Автор низки монографій та науково-популярних книг, серед яких «Ударні хвилі в неоднорідних середовищах» (1972), «Астрономія наших днів» (1976), «Астрономія вчора і сьогодні» (1976), «Релятивістська астрономія» (1980), «Календар і хронологія» (1981), «Ударні хвилі в оболонках зірок» (1984).


З 1980 року очолював Спеціальну проблемну групу з історії астрономії при Астрономічній раді АН СРСР.


Брав участь у підготовці словників та довідників з астрономії: «Шкільний астрономічний довідник» (1990), «Астрономічний енциклопедичний словник» (2003).


Астероїд 3653 Климишин, відкритий 1979 року Миколою Черних, названо на честь вченого.