Друк

 ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ І СФЕРА ОСВІТИ

 

 

    Європейський Союз – це об’єднання 28 країн, які разом працюють задля миру і добробуту їхніх громадян. Своїх цілей вони досягають через дедалі тіснішу інтеграцію у різних сферах. У деяких із них Євросоюз уже сьогодні подібний до єдиної держави. Наприклад, у тому, що стосується сільського господарства або конкуренції. Ці сфери регулюються загальноєвропейськими законами та нормами, дотримання яких пильно відстежує Європейська Комісія.

 

    Водночас низка сфер належать до виняткової компетенції держав-членів. Серед них і освіта. Проте роль Європейського Союзу в ній велика й дедалі вагоміша. ЄС координує освітні процеси у державах-членах, допомагає їм ділитися кращим досвідом, сприяє освітній мобільності студентів і викладачів, підтримує партнерські зв’язки між вищими навчальними закладами різних країн. Із союзного бюджету фінансуються освітні програми, участь у яких можуть брати громадяни держав-членів та освітні установи.

 

   Поєднання зусиль країн Євросоюзу в сфері освіти отримало значний поштовх 2000-го року, коли було ухвалено Лісабонську стратегію: широку програму реформ, спрямовану на економічне зростання та зайнятість. У 2009 р. було прийнято стратегію європейського співробітництва у сфері вищої освіти та тренінгів, розраховану на період до 2020 р. Однією з освітніх цілей Євросоюзу є досягти, аби частка людей 30-34 років з вищою освітою сягала щонайменше 40%. Співробітництво в рамках ЄC в сфері освіти базується на спільному визнанні державами-членами того, що якісні знання й висока кваліфікація громадян ЄС є його надзвичайно цінним активом.

 

    Євросоюз приділяє велике значення освітнім процесам не лише в 28 його державах-членах, а й у Європі в цілому. Свідченням цього є його увага до Болонського процесу – загальноєвропейської стратегії реформування вищої освіти. Вона зосереджується на трьох складових: переході вищих навчальних закладів на трициклову структуру (бакалавр-магістр-доктор); забезпеченні якості вищої освіти; визнання кваліфікацій та періодів навчання, здобутих студентами у різних вищіх навчальних закладах Європи. Участь у Болонському процесі беруть нині 46 європейських держав, серед них і Україна.

 

 

Австрія

 

    Австрійський уряд, приватні організації та університети пропонують низку стипендій для іноземців.Як і в деяких інших країнах, в Австрії створено спеціальне агентство - Австрійська служба акаде-мічних обмінів OAD (Oеsterreichische Austausch dienst), яка займається розподілом всіх грантів, щонадаються іноземним студентам. Отож якщо ви зацікавлені в продовженні освіти в Австрії і хоче-те отримати фінансову підтримку, рекомендуємо відвідати інтернет-сайт http://www.grants.at/, де знайдете рекомендації про процедуру подачі заявок і відповідні бланки.

 

АВСТРІЙСЬКА СЛУЖБА ОБМІНІВ (OEAD)

 

    Австрійську службу обмінів (OEAD) було засновано в 1961 р. на основі спільного рішення австрійських університетів. Останніми роками OEAD пропонує дедалі ширший спектр послуг з міжнародного співробітництва в освітній та науковій сферах. Мережа включає не тільки університети, а й інші вищі навчальні заклади, а також школи Австрії. Головною метою організації є науковий і освітній обмін. OEAD управляє широким колом стипендіальних програм Федерального Міністерства освіти, науки і культури Австрії, Міністерства закордонних справ Австрії, Міністерства сільського господарства та екології, Міністерства соціальної політики. OЕAD надає наступні види послуг:

 

• Підтримка на національному рівні програм Європейського Союзу, таких як Сократес, Леонардо да Вінчі.

 

• Проведення стипендіальних програм та надання сприяння дослідницьким проектам.

 

• Консультування та надання допомоги іноземним студентам і вченим, які приїжджають до Австрії.

 

• Організація підготовчих курсів для іноземних учнів у Відні, Леобені та Граці за підтримки відпо-відних університетів.

 

• Довідково-інформаційна діяльність та консультування: обслуговування інтерактивних банків даних стипендій та проектних банків даних, випуск публікацій, проведення інформаційних заходів.

 

 

СТИПЕНДІЇ ФОНДУ СТИПЕНДІЙ АВСТРІЙСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ

 

Stipendium der Stipendienstiftung der Republik Osterreich

    Для студентів, випускників вищих навчальних закладів і аспірантів (fur Undergraduate, Graduates und Postgraduates)

  Стипендія надається студентам, випускникам вищих навчальних закладів, аспірантам з усього світу для навчання та проведення досліджень у вищих навчальних закладах Австрії за напрямами: природничінауки, технічні науки, гуманітарні та соціальні науки, економічні науки, образотворче мистецтво. Тривалість стипендії 4 місяці.

    Для кандидатів наук (fur Postdocs)

   Стипендія надається кандидатам наук з усього світу (окрім Австрії) для проведення досліджень в установах Австрії за напрямами: природничі науки, технічні науки, гуманітарні та соціальні науки, економічні науки, образотворче мистецтво. Тривалість стипендії: 4 - 12 місяців.

   Останній термін подання документів: 1 березня щороку. Аплікаційна форма: www.scholarships.at 

 

  Контакти: Heike Kernbauer, е-mаіl: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.  

 

  Докладніше: www.oead.at, www.grants.at  

 

 

 

СТИПЕНДІЯ МІЖНАРОДНОГО ІНСТИТУТУ ПРИКЛАДНОГО СИСТЕМНОГО АНАЛІЗУ

   Програма для докторантів (IIASA-Funded Postdoctoral Program)

   Стипендія надається міжнародною організацією IIASA кандидатам наук з усього світу для проведення досліджень за напрямами: енергетика та технології, навколишнє середовище і природні ресурси (дослідження забруднення повітря, змін у землекористуванні), населення і суспільство (дослідження економічних проблем в країнах, які перейшли до ринкової системи; дослідження міграції населення між країнами, а також глобальні відмінності у віковій структурі населення; дослідження соціальних ризиків, пов’язаних із глобальними змінами та старінням населення).

 

Тривалість стипендії: 12 - 24 місяців. Кількість річних стипендій – 2.

 

Контакти: Barbara Hauser, Post-Doctoral Coordinator (e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.)

 

IIASA, Schlossplatz 1, 2361 Laxenburg, Austria

 

Докладніше: www.iiasa.ac.at/Admin/PDOC/apply_iiasa.html  

 

www.iiasa.ac.at/docs/IIASA_Info.html  

 

 

СТИПЕНДІЯ ДЛЯ МОЛОДИХ НАУКОВЦІВ

 

(ESI Junior Research Fellowships in Mathematics and Mathematical Physics)

 

   Стипендія надається аспірантам і кандидатам наук з усього світу для проведення досліджень у рамках дослідницьких проектів в Міжнародному фізико-математичному інституті імені Ервіна Шредінгера (Erwin Schroedinger International Institute for Mathematical Physics – ESI) за напрямами: математика, фізика, механіка.

Тривалість досліджень: 2-6 місяців (початок з березня або вересня кожного року).

Документи надсилати на адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. або Administrative Offi ce, Erwin Schroedinger Institute, Boltzmanngasse 9, 1090 Vienna, Austria

Докладніше: www.esi.ac.at   

http://www.grants.at/  

 

СТИПЕНДІЯ ДЛЯ НАВЧАННЯ В АСПІРАНТУРІ ШКОЛИ ІНФОРМАТИКИ

 

(Scholarships for the Vienna PhD School of Informatics)

   Стипендія надається аспірантам з усього світу для навчання в аспірантурі Школи інформатики Віденського технічного університету за напрямами: математика, інформатика.

Тривалість навчання: 3 роки. Останній термін подання документів – травень щорічно.

Докладніше: www.Informatik.tuwien.ac.at/phdschool/ 

 

СТИПЕНДІЯ ФОНДУ ПАУЛЯ УРБАНА

(Paul-Urban-Stipendienstiftung des Instituts fur Theoretische Physik der Karl-Franzens-Universitat Graz)

   Стипендія надається Фондом Пауля Урбана випускникам вищих навчальних закладів і аспірантам з усього світу, які проводять дослідження в галузі фізики, механіки та астрономії.

Контакти: Univ.-Doz. Mag. Dr. Wolfgan Schweiger; Institut fur Physik - Fachbereich Theoretische Physik;

Universitatsplatz 5, 8010 Graz, tel.: +43 316 380 5244, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.  

Докладніше: www.physik.kfunigraz.ac.at/itp/pus.php 

 

 

ПРОГРАМА ЛІЗИ МАЙТНЕР ДЛЯ НАУКОВЦІВ

(Lise Meitner Program for scientists from abroad)

   Програма підтримки висококваліфікованих науковців з усього світу. Стипендія надається на 1 – 2 роки для проведення наукових досліджень в наукових установах Австрії. Тематика досліджень довільна. Термін подання документів – необмежений.

Докладніше: www.fwf.ac.at/en/projects/meitner.html  

 

ПЕРША ДЕМОКРАТИЧНА СТИПЕНДІЯ

(1st Democratic Scholarship (Absolventa e.V.)

    Стипендія надається німецькою організацією Absolventa e.V. студентам, аспірантам і кандидатам наук з усього світу для покриття витрат на навчання або проведення досліджень за напрямами: природничі науки, технічні науки, гуманітарні та соціальні науки, економічні науки, образотворче мистецтво.

Докладніше: www.absolventa.de/stipendium/bewerben  

 

ВСЕСВІТНЯ СТИПЕНДІЯ ЕРНСТА МАХА

(Ernst Mach Stipendium – weltweit)

    Стипендія надається аспірантам і кандидатам наук для навчання та проведення досліджень у вищих навчальних закладах Австрії за напрямами: природничі науки, технічні науки, гуманітарні та соціальні науки, економічні науки, образотворче мистецтво. Тривалість стипендії: 1 - 9 місяців.

    Останній термін подання документів – 1 березня щороку. Заявки на короткотермінові гранти (від 1 до З місяців) розглядаються з січня по червень.

Докладніше: www.oead.at   

www.grants.at  

 

СТИПЕНДІЯ ХЕРДЕРА В РАМКАХ СТИПЕНДІАЛЬНОЇ ПРОГРАМИ АЛЬФРЕДА ТОПФЕРА

(Herder Scholarship in the frame of the Alfred Toepfer Scholarship Programme)

    Стипендія надається випускникам вищих навчальних закладів та аспірантам для навчання і проведення досліджень в університетах Відня за напрямами: технічні науки, гуманітарні та соціальні науки, економічні науки, міждисциплінарні науки, архітектура, образотворче мистецтво. Тривалість стипендії: семестр або 1 рік. Останній термін подання документів – 30 листопада.

Контакти: Verantwortlich in der Alfred Teopfer Stiftung F.V.S.:

Héléne Ericke, tel.: + 49 40/33 402 11, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Аплікаційна форма: www.scholarship.at   

Докладніше: www.teopfer-fus.de/504.html  

 www.grants.at/  

 

ПІДТРИМКА МОБІЛЬНОСТІ В РАМКАХ НАУКОВО-ТЕХНІЧНОЇ СПІВПРАЦІ З УКРАЇНОЮ

(Support of mobility in the framework of the Scientifi c and Technological Agreement with Ukraine)

    Підтримка надається науковцям для проведення спільних досліджень за напрямами: природничі науки, технічні науки, екологія, біотехнологія та безпека продуктів харчування, інформаційні технології, нанофізика та нанотехнології.

Докладніше: www.mon.gov.ua  

 

НАГОРОДА В ГАЛУЗІ ХІМІЧНОЇ ІНЖЕНЕРІЇ

(EFGE Excellence Award in Chemical Engineering (Europäische Föderation für Chemie-Ingenieur-Wesen)

    Нагорода присуджується Європейською федерацією хімічного машинобудування (Europäische Föderation für Chemie-Ingenieur-Wesen) кандидатам наук, які проводять дослідження і зробили значний внесок у галузі хімічної інженерії. Термін подання документів – до 1 березня кожні 2 роки.

Докладніше: www.grants.at   

www.efce.org   

 

СТИПЕНДІЯ ФОНДУ ГЕНРІХА ЙОРГА 

(Scholarships from the Dr.-Heinrich-Jörg-Stiftung (Faculty of Science of the University of Graz)

    Стипендія надається іноземним науковцям і дослідникам для проведення досліджень (в рамках спільних наукових проектів) з науковцями факультету природничих наук Університету Граца.

Докладніше: www.grants.at, www.unigraz.at   

www.uni-graz.at/nawi/studienang/stipendium/heinrich_joerg_info.html  

 

 

 

 

Бельгія

  

ГРАНТИ ДЛЯ АСПІРАНТІВ

 

    Федеральна служба з наукової політики (The Belgian Federal Science Policy Offi ce) надає гранти висококваліфікованим молодим дослідникам, які отримують можливість займатися науковою діяльністю спільно з бельгійськими вченими протягом 6-12 місяців.

    У проекті беруть участь бельгійські організації, залучені до дослідницьких програм, що проводяться Федеральною службою з наукової політики. Бельгійські керівники наукових проектів подають до неї заявки на отримання грантів для іноземних фахівців. Відбір кандидатів проходить раз на рік.

 

    Інформація про проект на інтернет-сайті: www.belspo.be 

 

 

Греція

 

СТИПЕНДІЇ ФОНДУ ОЛЕКСАНДРА ОНАССІСА 

Цей фонд щорічно виділяє декілька стипендій для навчання у грецькій інтернатурі протягом 12 або 6 місяців. 

Існують також стипендії для літньої школи в Афінському технічному університеті та Салоніках.

 

Фонд Олександра Онассіса (Alexander S. Onassis Public Benefi t Foundation): www.onassis.gr/index.php.

 

 

 

Іспанія

 

    Іспанія пропонує широкий вибір стипендій для іноземних студентів і спеціалістів. Серед найбільше привабливих спільні програми Міністерства закордонних справ і міжнародного співробітництва (Ministerio de Asuntos Exteriores y de Cooperacion) та Іспанського агентства міжнародного співробітництва (Agencia Espanola de Cooperacion Internacional para el Desarrollo) – Програми стипендій MAECAECID (Programas de Becas MAEC-AECID). Інформація про них на наступний навчальний рік розміщується на інтернет-сайті www.becasmae.es (іспанською) в середині жовтня. Загальна інформація про стипендії доступна на сайті цілий рік, так само й інформація про вимоги до кандидатів та процедуру подання заявок. 

 

Стипендії на навчання в Барселонському інституті менеджменту

   Інститут пропонує 2 стипендії для країн Східної Європи.

www.barcelonami.org/barcelonami/admissions/scholarships.php 

 

СТИПЕНДІЇ ФОНДУ «КАРОЛІНА»

   Фонд та організації, що співпрацюють з ним, пропонують стипендії на навчання в докторантурі та дослідницьку роботу. 

www.fundacioncarolina.es (іспанською)

 

 

СТИПЕНДІЇ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ ТА НАУКИ

   Вся інформація стосовно стипендій на сайті міністерства: www.mec.es  (іспанською)

 

 

ГРАНТИ ТА СТИПЕНДІЇ МІНІСТЕРСТВА ПРОМИСЛОВОСТІ, ТУРИЗМУ ТА ТОРГІВЛІ КОРОЛІВСТВА ІСПАНІЯ

http://www.icex.es (іспанською)

 

 

ПРОГРАМА «ТУРИЗМ В ІСПАНІЇ»

   Програма «Туризм в Іспанії» – післядипломна освіта в іспанських університетах.

www.iet.tourspain.es/ (іспанською)

 

 

  

Італія

 

ІНСТИТУТ ЄВРОПЕЙСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ У ФЛОРЕНЦІЇ

    Університет пропонує дослідницькі програми для отримання докторського ступеню. Факультети інституту: економічний, правовий, історичний, політичних та соціальних наук. Також пропонується магістерська програма з порівняльного європейського і міжнародного права. Вимоги: диплом магістра з напрямку, на який подається аплікант, знання принаймні двох мов ЄС (англійська – обов’язково) www.iue.it 

Також існують гранти на дослідження для молодих науковців, що вже отримали ступінь PhD.

http://www.eui.eu/ProgrammesAndFellowships/Fellowships.aspx 

 

СТИПЕНДІЯ ІМ. ЖАНА МОНЕ

    Призначена для молодих науковців, які мають ступінь кандидата наук. Стипендія надає їм можливість працювати при Центрі передових досліджень ім. Робера Шумана Європейського університету за такими науковими напрямками як економіка та грошова політика, культура, знання та інновації, міжнародні та транскордонні зв’язки та ін. Стипендія призначається на рік. Кінцевий термін подання заявок на її отримання: 25 жовтня. 

http://www.eui.eu/ServicesAndAdmin/AcademicService/Fellowships/JeanMonnetFellowships/HowToApply.aspx

 

СТИПЕНДІЇ МІЖУНІВЕРСИТЕТСЬКОЇ ШКОЛИ МАТЕМАТИКИ

    Ці стипендії надаються для участі у літніх курсах для випускників, що бажають продовжувати навчання в аспірантурі. Всі курси читаються англійською мовою. 

https://www.math.unifi.it/ 

  

СТИПЕНДІЇ МІНІСТЕРСТВА ЗАКОРДОННИХ СПРАВ ІТАЛІЇ

    Міністерство закордонних справ надає стипендії українським громадянам, які бажають навчатися в Італії або проводити науково-дослідницьку роботу в архівах, культурних центрах, бібліотеках, майстернях або на мовних курсах. Участь у конкурсі можуть узяти громадяни з вищою освітою: дослідники, митці, спеціалісти, викладачі університетів та науковці, вік яких не перевищує 35 років.

www.iicbelgrado.esteri.it/IIC_Kiev/Menu/Opportunita/Borse_di_studio/ 

 

УНІВЕРСИТЕТ ТРЕНТО

    Пропонує трирічну докторську програму з міжнародних досліджень. Програма впроваджується англійською мовою. Навчання безкоштовне, надається кілька трирічних стипендій для найкращих спеціалістів

http://www.unitn.it/en/ateneo/1895/phd-schools-and-programmes 

http://international.unitn.it/

 

ЛІТНІ КУРСИ

    Деякі університети та літні школи Італії пропонують стипендії на період з травня по вересень тим, хто хотів би поліпшити знання італійської мови (не початківцям). Детальнішу інформацію розміщено на інтернет-сайтах Італійського інституту культури.

Італійський інститут культури в Києві (Istituto Italiano di Cultura)

www.iicmosca.esteri.it  

 

www.iicsanpietroburgo.esteri.it 

 

 

Литва

 

 

    Литовська Республіка щорічно пропонує іноземним студентам стипендії на участь у навчальних програмах (1-2семестри) з литовських (балтійських) досліджень. За детальнішою інформацією про порядок і терміни подання заявок звертайтеся до Фонду підтримки студентських обмінів (Education Exchanges Support Foundation), який уповноважений Міністерством освіти і науки Литовської Республіки проводити програми обмінів, або до Посольства Литовської Республіки.

ЛІТНІ КУРСИ

    Литва щорічно надає іноземним студентам стипендії для навчання на літніх курсах литовської мови та культури, які організовують литовські університети. Останній термін подачі заявок на такі курси -1 квітня. За детальнішою інформацією слід також звертатися до фонду або до посольства.

Посольство Республіки Литва в Україні

01901, м. Київ, вул. Буслівська, 21

тел.: +38 044 254-09-20, факс: +38 044 254-09-28

www.ua.mfa.lt 

Фонд підтримки студентських обмінів (Education Exchanges Support Foundation)

вул. Гелезіно Вілко, 12, LT-01112, Вільнюс

тел.: +37 05 249-81-89, факс: +37 05 249-71-37

 

www.smpf.lt 

 

 

Нідерланди

 

СТИПЕНДІАЛЬНА ПРОГРАМА HSP HUYGENS

    Міністерство освіти, культури та науки Нідерландів надає стипендію Hsp Huygens студентам, які навчаються на останніх курсах або в магістратурі, а також випускникам, що закінчили університет не більше двох років тому. Навчання в Нідерландах може включати в себе проведення наукових досліджень та/або проходження практики. Стипендія не поширюється на програми аспірантури (PhD). Вона надається на термін від 6 до 24 місяців і покриває вартість навчання, витрати на медичну страховку, візу і переліт, а також включає щомісячну виплату стипендії в розмірі 1000 євро.

    Програму адмініструє HSP NUFFIC – Нідерландська організація з міжнародного співробітництва в галузі вищої освіти. Подавати документи на стипендію можуть студенти, вже зараховані в один із нідерландських вузів на момент подачі заявки. На початок навчального року кандидати повинні бути не старші 35 років. Необхідно мати високі академічні показники і добре володіти мовою майбутнього навчання.

 https://www.nuffic.nl/redirect/huygens-scholarship-programme

 

 

ПРОГРАМА MTEC

    Програма MTEC (Matra Training for European Cooperation) реалізується Бюро CROSS – Нідерландським урядовим агентством зі співробітництва у галузі освіти між Нідерландами та країнами Центральної та Східної Європи.

    У рамках цієї програми Міністерство закордонних справ Нідерландів надає стипендії українським студентам зі ступенем бакалавра для проходження однієї з пропонованих магістерських програм у галузі державного управління: за спеціальністю ≪International and European Law≫ в університеті Амстердама і ≪Public Administration≫ в університеті Твенте. Стипендія покриває всі пов’язані з навчанням витрати, у тому числі купівлю підручників, перебування в країні, витрати на оформлення візи і переліт в обидва кінці. Брати участь у програмі можуть молоді люди не старші 35 років, які працюють в урядових організаціях або недавно закінчили університет з відмінними або дуже добрими оцінками. Кандидати повинні добре володіти англійською мовою й мати сертифікати TOEFL або IELTS.

www.cross-agency.nl 

 

Німеччина

 НАУКОВІ СТАЖУВАННЯ ДЛЯ ВИКЛАДАЧІВ ВНЗ ТА НАУКОВЦІВ

    Іноземні науковці, які працюють у вищих навчальних закладах та науково-дослідницьких інститутах, мають можливість провести дослідження в одному з державних або визнаних державою німецьких вишів або в одній з позауніверситетських науково-дослідницьких установ.

http://www.daad.org.ua/

 

НАУКОВІ СТИПЕНДІЇ ДЛЯ АСПІРАНТІВ ТА МОЛОДИХ НАУКОВЦІВ

    Стипендії пропонують можливість іноземним молодим науковцям провести дослідження або підвищити кваліфікацію в одному з німецьких державних або визнаних державою ВНЗ або науково-дослідницьких інститутів. Головною метою фінансування є підтримка дисертаційних проектів.Ця стипендіальна програма може мати такі цілі:

• проведення досліджень в одному з німецьких вишів із подальшим захистом кандидатської дисертації у своїй країні (це стосується також аспірантських програм для країн, що розвиваються,та країн із перехідною економікою за моделлю ≪DAAD-Sandwich≫);

• проведення досліджень в одному з німецьких вишів із подальшим захистом кандидатської дисертації у Німеччині. В цьому випадку слід звернути увагу на структуровані аспірантські програми у т.зв. ≪Graduierten und Promotionskollegs≫ (навчальні установи для тих, хто готує кандидатські дисертації), міжнародні аспірантські програми, т.зв. “Graduate Schools“, та дослідні інститути ім. Макса Планка.

http://www.daad.org.ua/ukr/stipendien.htm 

 www.daad.de/ipp 

 

СТИПЕНДІЇ НА НАВЧАННЯ ДЛЯ ВИПУСКНИКІВ ВНЗ

(для пошукачів у галузі економіки, архітектури, політології, соціології, міжнародних відносин, права, економіки, державного управління, управління освітою, охорони здоров´я та філософії пропонуються стипендії ERP або DAAD/OSI)

    Стипендії надають можливість іноземним випускникам вишів навчатися у німецькому державному або визнаному державою ВНЗ на післядипломному курсі або у магістратурі (Aufbaustudium чи Masterprogramm) та отримати ступінь ≪Diplom≫ або ≪Master≫. Стипендію може бути надано і у випадку, якщо в Німеччині пройдено лише перший або другий рік навчання у магістратурі, а диплом буде здобуто в університеті своєї країни. Слід мати на увазі, що паралельно з поданням заявки на стипендію треба самостійно подати заяву до обраного університету для отримання допуску до навчання. Зважайте на терміни подання заяв на обрані вами навчальні програми.

Навчальні програми німецьких університетів:

www.daad.de/deutschland/studienangebote/06005.de.html 

http://www.daad.org.ua/ukr/stipendien.htm

 

ПРОГРАМА DAAD/OSI (OPEN SOCIETY INSTITUTE)

    Німецька служба академічних обмінів (DAAD) та Фонд відкритого суспільства (OSF) проводять спільну стипендіальну програму для випускників та молодих викладачів вищих навчальних закладів у галузі гуманітарних, соціальних та суспільних наук з країн Південного Кавказу, Центральної Азії, Молдови та України. Стипендії надаються спільно DAAD та OSF для забезпечення навчання у магістратурі, аспірантурі або проведення досліджень у німецьких ВНЗ.

   Метою програми DAAD/OSI є покращення ситуації в сфері викладання та досліджень в рамках гуманітарних та суспільних наук, а також налагодження контактів між науковцями цього регіону, на основі яких можуть самостійно розвиватися подальші міжнародні контакти.

 http://www.daad.org.ua/ukr/stipendien.htm 

 

СТИПЕНДІЇ ДЛЯ МИТЦІВ ТА АРХІТЕКТОРІВ

    Стипендії пропонують іноземним кандидатам зі спеціальностями образотворче мистецтво, дизайн, кіно, музика, архітектура, а також театральне мистецтво, режисура, танець та хореографія. Отримання стипендії надає можливість навчатися у німецьких державних або визнаних державою ВНЗ з метою підвищення кваліфікації без отримання диплому наприкінці навчання або за післядипломною програмою зі здобуттям диплому.

http://www.daad.org.ua/ukr/stipendien.htm 

www.hochschulkompass.de 

 

ПРОГРАМА ЄВРОПЕЙСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ ВІАДРІНА

Європейський університет Віадріна (м. Франкфурт-на-Одері) пропонує стипендії для українських випускників для участі у наступних магістерських програмах:

• Європейські студії зі спеціальностями право, культурологія, економіка та політологія

• Міжнародне бізнес-адміністрування за напрямами фінанси, бухгалтерська справа, систематичний контроль та оподаткування; фінанси та міжнародна економіка; інформаційний і операційний менеджмент; менеджмент та маркетинг

• Історія культури Європи

• Культура та історія Центральної та Східної Європи

• Соціокультурні студії

• Міжнародні комунікації

• Магістр права LLM, додаткове післядипломне навчання з німецького права для іноземних юристів.

Мета: дворічна освіта (для LLM – однорічна) за обраною магістерською програмою з отриманням диплому master або magister.

www.europa-uni.de 

 

МІЖНАРОДНА ПРОГРАМА ДЛЯ ЖУРНАЛІСТІВ

    Стипендійна програма пропонує журналістам з України, Білорусі, Росії та Молдови навчання протягом трьох місяців у Журналістському коледжі при Вільному університеті м. Берлін. Ви отримаєте можливість взяти участь у спілкуванні різних культур; обміні знаннями про різні країни та журналістику у цих країнах; встановити контакти з колегами з Німеччини та інших європейських держав. 

www.jil.fu-berlin.de 

 

ЛІТНІ КУРСИ У НІМЕЦЬКИХ ВНЗ ДЛЯ ІНОЗЕМНИХ СТУДЕНТІВ

(після першого курсу)

    Ці стипендії призначено для відвідання мовних, країнознавчих курсів, а також фахових курсів німецької мови, які пропонують державні або визнаними державою німецькі ВНЗ чи мовні інститути при них (перелік курсів – www.daad.de/deutschland/deutsch-lernen/sommerkurse/00490.de.html; курси, які можуть відвідувати стипендіати DAAD, мають спеціальну позначку).

http://www.daad.org.ua/ukr/stipendien.htm 

ГРУПОВІ ПОЇЗДКИ СТУДЕНТІВ ДО НІМЕЧЧИНИ STUDIENPRAKTIKA 

    Німецька служба академічних обмінів підтримує групові поїздки по ФРН іноземних студентів під керівництвом викладачів вишів.

Цілі підтримки:

• Проведення практики за фахом у ВНЗ (наприклад, спеціальні курси, блокові семінари, інші семінари) на запрошення німецького вишу, який також несе відповідальність за організацію практики у ВНЗ, на підприємстві або, можливо, у громадській організації;

• Зустрічі з німецькими студентами та науковцями для встановлення та підтримки контактів між німецьким та іноземним ВНЗ;

• Ознайомлення з економічним, політичним та культурним життям Німеччини. Ця частина програми не має перевищувати третину всього періоду фінансування.

Для програми Studienpraktika бажані двосторонні візити, але це не є обов`язковою умовою. Тобто спочатку може бути підтримана подорож лише однієї сторони.

Культурні заходи (наприклад, концерти) можуть підтримуватися у тому разі, якщо їхній характер тісно пов`язаний з фахом або має стосунок до ВНЗ.

Щорічна підтримка для одного пошукача, факультету або інституту за цією програмою не можлива. Також від них розглядається лише одна заявка на рік.

Терміни та можливості отримання: Подавати заявку можуть викладачі німецьких ВНЗ.

Контактна особа у Бонні (відділ 513): Frau Julia Loellgen,

Tel.: 0228/882-328, Fax: 0228/882-9-328, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 http://www.daad.org.ua/ukr/stipendien.htm 

 

 

Польща

 

 

 

СХІДНІ СТИПЕНДІЇ

    Східні Студії Варшавського університету – 2-річні магістерські програми для 25 кандидатів із Східної Європи, Балкан та країн Середньої Азії і Кавказу. 

2 роки (4 семестри).

    Набір оголошується щороку на початку грудня.

    Повідомлення про участь потрібно відіслати за адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. до 15 березня.

    Термін оголошення переможців конкурсу: до 1 липня.

 

1-й рік навчання, магістратура

 

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника 13 осіб        
Національний університет «Острозька Академія»     6 осіб
Національний університет «Києво-Могилянська Академія»     6 осіб

 

 

2-й рік навчання, магістратура, семестр у Варшаві

 

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника 3 особи
Національний університет «Острозька Академія» 4 особи
Національний університет «Києво-Могилянська Академія» 6 осіб

 

Стипендіальна програма Уряду РП для молодих науковців

    Для кандидатів з Росії, України, Білорусії, Молдови та країн Кавказу та Середньої Азії. 9 місяців (2 семестри), існує можливість продовження терміну перебування до 10 місяців, якщо стипендист виконав усі умови.

    Набір оголошується щороку на початку грудня.

    Документи потрібно надіслати до 1 березня.

    Місце подання аплікацій – компетентний територіальний орган РП.

    Термін оголошення переможців конкурсу: до 1 липня.

 

                                          Університет   Кількість осіб
Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича            1
Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника            5
Національний університет «Острозька Академія»            2
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки            1
Національний університет «Києво-Могилянська Академія»            1
Національний університет імені Василя Каразіна у Харкові            1 

 

Нагорода імені Івана Виговського

    Нагорода імені Івана Виговського – для кандидатів зі сфери гуманітарних наук, термін перебування  - 12 місяців наукових досліджень та викладання.

    Навчання для кандидатів із таких сфер: соціальні, точні  науки, економіка, технічні науки, сільське господарство, теологія/релігієзнавство, бібліотекознавство на 4 місяці наукових досліджень до двох польських навчальних закладів.

    Набір оголошується 15 листопада.

    Повідомлення про участь потрібно відіслати за адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. до 15 січня.

    Термін оголошення переможців конкурсу: початок лютого.

 

Стипендія імені К. Скубішевського

   Стипендія або Дотація (науковий стаж) ім. Криштофа Скубішевського для кандидатів із Центральної Європи, Балкан, Балтійських країн, Східної Європи, Росії, Центральної Європи і країн Кавказу.

    9 місяців(стипендія) або 2-3 місяці(дотація).

   Набір оголошується щороку в кінці січня.

   Повідомлення про участь потрібно відіслати за адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. до 7 квітня.

   Термін оголошення переможців конкурсу: до 1 червня.

 

Східна літня школа

    Щороку з 1 по 21 липня у Варшаві. Для молодих науковців з країн Центральної та Східної Європи, Балкан, Кавказу, Середньої Азії та Західної Європи і Америки, які займаються проблематикою регіону.

    Відбір на основі поданих аплікацій – до 10 травня, на адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

    Прийняття остаточного рішення до 20 травня.

Східна зимова школа

    Щороку з 1 по 14 березня у Варшаві та Вроцлаві. Для студентів-магістрів останнього року навчання, із Центральної та Східної Європи, Балкан, Росії, Кавказу, Центральної Азії та Західної Європи.

    Відбір на основі поданих аплікацій – до 20 січня, на адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..

 

    Прийняття остаточного рішення до 30 січня.

 

 

Португалія

 

 Підприємницькі докторські гранти 

   Їх надають випускникам вищих навчальних закладів та магістрам, які збираються розпочати дослідницьку роботу у сфері підприємництва, працюючи над актуальними проблемами бізнесу.

Заявки на гранти подаються через Агентство інновацій www.adi.pt.

 

ФОНД КАЛУСТА ГУЛБЕНКЯНА

    Фонд Калуста Гулбенкяна спільно з Науковим інститутом Гулбенкяна (Instituto Gulbenkiande Ciencia– IGC) надає обмежене число грантів на продовження або поліпшення освітнього рівня, а також для підвищення кваліфікації в областях, пов’язаних з діяльністю фонду: образотворчі мистецтва, міжнародні відносини, музика, здоров’я і розвиток людини.

Для отримання детальнішої інформації про правила і терміни подачі заявок слід зв’язатися з Посольством Португалії в Україні.

01901, м. Київ, вул. Івана Федорова 12, поверх 2

тeл.: +38 044 287-58-71 /72; факс: +38 044 287-20-66

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

www.secomunidades.pt/web/kiev 

 

ПРОГРАМА ФЕРНАНДО ПЕССОА

    Програму спрямовано на керівників курсів та завідувачів кафедр португальської мови, які хочуть удосконалювати свою освіту і проводити дослідницькі проекти в сфері португальської мови і культури.

 

 

Словаччина

 

    Іноземним громадянам доступні стипендії на неповні курси навчання, вивчення словацької мови, для стажування аспірантів / докторантів на основі міжвідомчих, міжурядових угод або в рамках угод про співробітництво між освітніми установами.

www.minedu.sk  

 www.studyin.sk 

СТИПЕНДІЇ ДЛЯ ІНОЗЕМНИХ СТУДЕНТІВ, АСПІРАНТІВ, ВИКЛАДАЧІВ ВИШІВ І НАУКОВИХ ПРАЦІВНИКІВ

 

• стипендії для студентів іноземних вузів (як мінімум 6-го семестру навчання), прийнятих на часткове навчання у словацьких вузах за програмою магістра (на 1 - 2 семестри).

• стипендії для іноземних аспірантів, прийнятих на часткове навчання в аспірантурі в словацьких вишах, науково-дослідницьких центрах (від 1 до 12 місяців);

• стипендії для викладачів іноземних вишів і науковців для лекційного або дослідницького стажування у словацьких ВНЗ, науково-дослідницьких інститутах та неурядових організаціях на запрошення (від 1 до 12 місяців).

    Претендентами на стипендії не можуть бути студенти, аспіранти, наукові працівники чи викладачі вищих навчальних закладів, які навчаються або працюють під час подання заявки у словацьких вишах, науково-дослідницьких інститутах або неурядових організаціях.

    Інформацію про необхідні документи можна отримати на інтернет-сайті: www.scholarships.sk. Заявки приймаються в режимі он-лайн за 6 - 8 тижнів до крайнього терміну подачі документів. Зверніть вагу на те, що деякі документи треба надсилати поштою з урахуванням терміну їх доставки.

 

 

Словенія

 

 ФОНД AD FUTURA

    Фонд Ad futura засновано словенським урядом з метою підтримки міжнародного обміну студентами й дослідниками. Він розподіляє стипендії, видає позики на навчання, оплачує проживання та інші витрати студентів. Правила та умови викладені в конкретних заявках на стипендії. Фонд Ad futura працює з трьома основними категоріями заявників:

• словенські та іноземні студенти (кандидати на навчання в рамках післяуніверситет-

ських програм у словенських вищих навчальних закладах);

• словенські вчені-дослідники (кандидати на дослідницькі програми за кордоном), іноземні вчені-дослідники (кандидати на спільні програми зі словенськими колегами) і словенські вчені-дослідники, які тимчасово працюють за кордоном (кандидати на участь в дослідженнях або конференціях у Словенії);

• іноземні учні середніх навчальних закладів (програми International Baccalaureate)

    Гранти на спільну дослідницьку та викладацьку роботу у вищих навчальних закладах Словенії може бути надано:

• іноземцям;

• громадянам Словенії, які займаються науковою роботою і викладанням за кордоном.

Більше інформації на сайті фонду Adfutura: www.ad-futura.si 

 

 

Сполучене Королівство Великої Британії

 

 СТИПЕНДІАЛЬНІ ПРОГРАМИ ЧІВНІНГ (CHEVENING SCHOLARSHIPS)

    Стипендіальні програми Chevening надають можливість отримати магістерський ступінь або виконати короткострокову дослідницьку роботу. Стипендія Chevening покриває витрати на навчання, проживання, вартість авіаперельоту та поточні витрати на термін від 3 до 12 місяців. Пріоритетними сферами вивчення є: державне управління (включаючи охорону здоров’я та планування міста); міжнародні відносини (включаючи питання міжнародної безпеки); політологія, політичні дослідження, права людини, громадянське, конституційне і міжнародне право; правозастосування; журналістика (друковані ЗМІ, теле- і радіомовлення); зміна клімату і дослідження довкілля (включаючи сталий розвиток, захист навколишнього середовища, планування і менеджмент); енергетична безпека і поновлювані джерела енергії; наукові інновації, спрямовані на забезпечення сталого економічного розвитку, розвитку економіки й бізнесу, глобальної стабільності клімату; економіка.

Докладніше на сайті Британської Ради: www.britishcouncil.org/ukraine.htm.

 

ПРОГРАМИ ДЛЯ АСПІРАНТІВ І ДОСЛІДНИКІВ, MBA (MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION)

    Основні програми, в рамках яких розподіляються стипендії для навчання на ступінь магістра:

• Програма дослідницьких стипендій для іноземних студентів (ORSAS). Стипендію терміном на один рік надають випускникам університетів для проведення дослідницької роботи. Крім цього, велика кількість освітніх установ вищої школи надають власні стипендії;

• Британські стипендії Chevening (Chevening Scholarships). Ці стипендії дають можливість отримати ступінь магістра або провести короткострокове наукове дослідження. Програма Chevening орієнтована на цілеспрямованих молодих професіоналів, потенційних лідерів, які бажають зробити свій внесок в розвиток України.

www.britishcouncil.org/ukraine-education-funding-chevening-scholarships.htm 

 

УКРАЇНСЬКА СТИПЕНДІАЛЬНА ПРОГРАМА В УНІВЕРСИТЕТІ КЕМБРИДЖУ

(Cambridge-Ukraine Studentships)

    Програма фінансує навчання українців на однорічному курсі магістратури в університеті Кембриджу за однією з 50 гуманітарних спеціальностей. Претенденти на стипендію повинні мати таку академічну освіту, що дає можливість навчатись у магістратурі, а також на високому рівні володіти англійською мовою.

Мета програми – надати можливість безкоштовного навчання найбільше талановитій українській молоді, яка не може здобути таку освіту власним коштом.

Cambridge Overseas Trust.

  

 

Угорщина

 

 ЦЕНТРАЛЬНОЄВРОПЕЙСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ

  Центральноєвропейський університет є головним освітнім проектом Інституту відкритого суспільства (Open Society Institute), створеного Джорджем Соросом. Він пропонує 1- та 2-річні курси навчання за широким спектром спеціальностей та фінансову допомогу під час перебування на навчанні. Спеціальності: економіка, екологія та політика, гендерні студії, історія, право, міжнародні відносини та європейські студії, медієвістика, математика, філософія, політологія, соціологія. Також є можливість навчання в бізнес-школі.

    Ґрант Центральноєвропейського університету (Будапешт) для вчених зі Східної Європи.

Освітньо-ресурсний центр університету за підтримки Інституту відкритого суспільства пропонує десятимісячний ґрант для вчених-викладачів зі Східної Європи (в тому числі з України) з метою розробки навчального курсу із подальшим його викладанням за місцем роботи кандидата (кандидатів).

Докладнішу інформацію про програми CEU та Інституту відкритого суспільства можна знайти у фахівців інформаційно-ресурсного центру ≪Міжнародна освіта – Академія≫ – проекту Департаменту міжнародного співробітництва Києво-Могилянської академії

 

СТИПЕНДІАЛЬНА ПРОГРАМА ВИШЕГРАДСЬКОЇ ЧЕТВІРКИ

    Міжнародний фонд Вишеградських держав пропонує стипендії на навчання у Чехії, Угорщині, Польщі та Словаччині. Програма поширюється і на українських студентів магістерського та докторського рівнів; стипендія становить 2500 євро на семестр. Для подачі заявки на отримання гранту заявники мають завершити хоча би 4 повні семестри навчання. 

http://visegradfund.org/home/ 

 

Угорська рада зі стипендій

BALASSI INTEZET, MOB IRODA. 1519 BUDAPEST PF.385. HUNGARY.

www.scholarship.hu 

Центральноєвропейський університет www.ceu.hu 

 

 

Фінляндія

 

 ПРОГРАМИ ОБМІНУ

    Якщо ви навчаєтеся в університеті або в політехнічному інституті в Україні й хотіли б відвідати Фінляндію в рамках короткострокової освітньої програми, можна скористатися програмами обміну, якщо в таких беруть участь ваша кафедра чи вищий навчальний заклад.

    Терміни подання заявок публікуються на сайті CIMO. Результати відбору доводяться до відома навчальних закладів, які подали заявки, до кінця весняного семестру. Обмін розпочинається восени. Додаткову інформацію про програму розміщено на сайті центру. www.cimo.fi

 

СТИПЕНДІЇ ДЛЯ АСПІРАНТІВ І ДОСЛІДНИКІВ

    Центр CIMO надає стипендії молодим дослідникам (особам, які мають ступені рівня магістра або вище) для подальшого вдосконалення рівня освіти та проведення наукових досліджень в університетах Фінляндії. Умови відбору кандидатів, процедури подачі заявок, терміни і форми заяв залежать від типу програми. Слід враховувати, що у Фінляндії програми отримання ступеню магістра не вважаються програмами післяуніверситетської освіти.

 

СТИПЕНДІЇ ЦЕНТРУ CIMO

    Програму стипендій CIMO призначено для молодих науковців-дослідників з будь-якої країни. Її надають на термін від 3 до 12 місяців. Обов’язковою умовою для подання заявки є наявність у дослідника налагоджених зв’язків з приймаючим університетом у Фінляндії. Заявку на отримання гранту подає до центру CIMO кафедра фінляндського університету, що бажає прийняти у себе стипендіата. Це роблять принаймні за 3 місяці до початку запланованого періоду перебування іноземного дослідника у Фінляндії.

 

ПРОГРАМА NORTH 2 NORTH

Це програма для студентів, які вивчають проблеми північних територій і Арктики www.uarctic.org/north2north.

 

ПРОГРАМА NORDPLUS NABO / NORD PLUS NEIGHBOUR

www.forskningsradet.no/is  

www.norden.ru 

 

  

Франція

 

 BOURSES D’ETUDES (СТИПЕНДІЇ НА НАВЧАННЯ)

   Такі стипендії передбачають стовідсоткове або часткове фінансування. Їх надають студентам, які бажають продовжувати навчання у Франції за магістерськими програмами (при цьому перевага надається тим, хто націлюється на другий рік магістратури – М2).

Області вивчення та спеціальності: без обмежень.

Основні вимоги:

• наявність отриманого в Україні ступеню бакалавра;

• українське громадянство, статус студента і проживання в Україні на час подачі заявки;

• високий рівень володіння французькою мовою (якщо викладання в рамках обраної магістерської програми ведеться нею);

• вік не більше 35 років.

 

BOURSES DE THESE EN COTUTELLE (стипендії для підготовки дисертацій (PhD)

    Відповідно до спільних програм аспірантури / докторантури їх учасники проводять у Франції 6 місяців на рік. Стипендії надаються на 3 роки і покривають витрати на перебування у Франції. Галузі вивчення та спеціальності: без обмежень.

 

BOURSES D’EXCELLENCE EIFFEL (стипендії Ейфеля для найвидатніших студентів)

   Призначені для талановитих іноземних студентів, що бажають продовжити навчання у Франції за чотирма основними напрямками: інженерні науки, економіка та менеджмент, правознавство та політичні науки, державне управління. Для отримання стипендії необхідно звернутися до обраного вищого навчального закладу. Той, у разі ухвалення позитивного рішення, спрямує вашу заявку до організації, яка вирішує щодо надання стипендій Ейфеля. Зразок бланку заяви-анкети розміщено на інтернет-сайті: www.egide.asso.fr/eiff el. Стипендії надаються з осіннього та весняного семестрів.

 

ПРОГРАМА «КОПЕРНИК» (COPERNIC)

Програма орієнтована на молодих економістів, інженерів і юристів з країн Східної та Центральної Європи. Метою є сприяння вивченню сучасних методів менеджменту. Тривалість – 12 місяців, з них 7 місяців навчання в одній з французьких вищих шкіл (Grande Ecole) і 5 місяців стажування напідприємстві. Термін подачі заявок – до 28 лютого кожного року.

 

BOURSES DE L’ASSOCIATION LE PONT NEUF (стипендії Асоціації PONT NEUF)

Асоціація Pont Neuf надає стипендії в рамках трьох основних програм:. Стипендію Філіпа Аберта для вивчення політології (Bourse Philippe Habert) призначено для студентів Міжнародного навчального циклу з політичних наук в Паризькому інституті політичних наук

www.sciences-po.fr/daie 

 

BOURSES DE STAGE ET SEJOUR SCIENTIFIQUE

(стипендії для проходження навчального стажування або наукового відрядження)

    Стажування на термін від двох тижнів до шести місяців пропонуються студентам і фахівцям з вищою освітою, які бажають підвищити кваліфікацію в сфері своєї професійної діяльності. Області вивчення та спеціальності: без обмежень, включаючи медицину, журналістику, кінематографію (річне стажування в школі FEMIS), музику (стажування у Вищих національних консерваторіях Парижа та Ліона), а також архівну справу. Основні вимоги: українське громадянство і проживання в Україні; добре знання французької мови; для медичного напряму – не менше 9 років навчання в галузі медицини.

 

BOURSE DE STAGE LINGUISTIQUE D’ETE

(стипендії для проходження літнього мовного стажування)

Область вивчення: французька мова.

Є стипендії двох видів:

• стипендії для студентів – майбутніх викладачів французької мови як іноземної в школах і вищих навчальних закладах;

• стипендії для студентів, що спеціалізуються у будь-якій галузі крім французької мови та вивчають її як іноземну; мета стипендії – надання студентам підтримки у вивченні французької та її використанні в майбутній професійній діяльності.

 

Багато практичної інформації щодо навчання у Франції ви зможете знайти на сайті http://www.ukraine.campusfrance.org