Запобігання корупції

Запобігання корупції

В університеті діє "Гаряча лінія" з ректором та телефон довіри

Навчання в Польщі

Навчання в Польщі

Через Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

Рейтинг Scopus 2017

Рейтинг Scopus 2017

Прикарпатський національний університет вже третій рік поспіль отримує високі показники в рейтингу Scopus

 Міжнародний науковий центр

Міжнародний науковий центр "Обсерваторія"

  Відновлення на горі Піп Іван      

58963.jpgПерша в історії науки реєстрація гравітаційних хвиль, зроблена в 2015 році, стала одним з найважливіших наукових відкриттів нинішнього століття. І не дивно, що члени комісії шведської Королівської Академії наук присудили Нобелівську премію 2017 року з фізики трьом провідним вченим з організації LIGO / Virgo Collaboration, зусилля яких зробили можливим дане досягнення.

Гравітаційні хвилі є спотвореннями просторово-часового континууму коливального характеру, можливість їх існування була передбачена Альбертом Ейнштейном більш ніж 100 років тому. Джерелом цих хвиль є високоенергетичні події у Всесвіті та масштабні катаклізми – зіткнення і злиття чорних дір, нейтронних зірок, вибухи наднових і т.п. Незважаючи на величезні кількості енергії, що виділяються  в районах таких катаклізмів, через космічні масштаби відстаней  гравітаційні хвилі докочуються до Землі з амплітудою, що не перевищує розмірів одного атома. 

Для виявлення настільки крихітних коливань вчені використовують пристрої, які називаються інтерферометрами. Такі пристрої, точніше споруди, працюють, розщеплюючи промінь лазерного світла на два промені, які направляються в два тунелі, розташовані під кутом в 90 градусів один до одного.

Відбившись від дзеркал, встановлених в кінцях тунелів, промені повертаються до вихідної точки, поєднуються і формують інтерференційну картину. Аналіз ліній цієї інтерференційної картини дозволяє обчислити амплітуду і інші параметри спотворень простору, через який рухалися промені, і виявити гравітаційні хвилі.

Описаний вище принцип вже реалізований в гравітаційних обсерваторіях Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory (LIGO) і Virgo, будівництво ще одного подібного інструменту ведеться зараз в Індії. До складу американської обсерваторії LIGO входять два ідентичних датчики, розташовані в штатах Вашингтон і Луїзіана. Саме ця обсерваторія стала першою обсерваторією, яка зареєструвала в вересні 2015 року перший пакет гравітаційних хвиль, джерелом яких стало зіткнення двох чорних дір, що сталося 1.3 мільярда років тому.

Після реєстрації першого пакету хвиль, обсерваторії LIGO вдалося зареєструвати ще два пакети, а зовсім недавно, в серпні 2017 року, спільно з європейською обсерваторією Virgo, був зафіксований і четвертий пакет. 

Повернемося до Нобелівської премії цього року з фізики. Її лауреатами стали Рейнер Вайс (Rainer Weiss), який в 1970-х роках спроектував лазерний інтерферометр і який отримав половину від суми премії. Другу половину розділили між собою Баррі К. Беріш (Barry C. Barish) і Кіп С. Торн (Kip S. Thorne), вчені, які брали безпосередню участь у реалізації ідей Рейнер Вайса і будівництві обсерваторії LIGO.