Запобігання корупції

Запобігання корупції

В університеті діє "Гаряча лінія" з ректором та телефон довіри

Навчання в Польщі

Навчання в Польщі

Через Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

Рейтинг Scopus 2017

Рейтинг Scopus 2017

Прикарпатський національний університет вже третій рік поспіль отримує високі показники в рейтингу Scopus

 Міжнародний науковий центр

Міжнародний науковий центр "Обсерваторія"

  Відновлення на горі Піп Іван      

4111.jpg

Ідея польотів на гіперзвукових швидкостях живе в науково-технічному світі вже досить довго, але створення літального апарату, здатного рухатися зі швидкістю від 5 Махів (6 125 кілометрів на годину) або швидше, вимагає наявності нових матеріалів, деякі з яких знаходяться ще на стадії розробки. До таких матеріалів можна віднести захисне покриття апаратів, матеріал, який без руйнування і деградації повинен витримувати тривале нагрівання до температури в 3 тисячі градусів Цельсія, що виникає через тертя об повітря. Навіть якщо висока температура не розплавить або деформує краї площин, носовий обтічник, лопаті турбін і інші елементи конструкції гіперзвукового літального апарату, це змусить матеріал, з якого виготовлені елементи, стати більш тонким і крихким, схильним до точкової корозії через його інтенсивне окислення при високій температурі.

Група дослідників з Манчестерського університету (Великобританія), і Центрального Південного університету (Китай), вже давно працювала над пошуками нових типів високотемпературної кераміки, що не піддається окисленню при високій температурі та володіє високою міцністю і деякою пружністю. Тривалі пошуки такої кераміки дали результат - новий вид карбідного покриття, яке, згідно з результатами проведених випробувань, в 12 разів за всіма основними параметрами перевершує всі види відомої високотемпературної кераміки, зокрема карбіду цирконію (ZrC).

Зразки нової кераміки були виготовлені в Інституті порошкової металургії Центрального Південного університету, а їх додаткова обробка та випробування відбувались в лабораторіях Манчестерського університету. Додаткова обробка проводилася за допомогою установки інфрачервоного розплаву, яка бомбардує зразки матеріалу, нагрітого до високої температури потоком іонів цирконію, бору, титану. Типово вплив високої температури "вибиває" з складу кераміки ті елементи, які надають їй високі захисні властивості, що створює умови для її деградації.

Обробка кераміки на установці інфрачервоного розплаву дозволила "наситити" її додатковими елементами, що зробило більш важкою та стійкою до впливу високих температур. "Отримана нами високотемпературна кераміка ще не дотягує до ідеалу, вона ще не витримує тривалого перебування в надзвичайних умовах і дорога у виробництві. Тим не менше, вона є демонстрацією потенціалу нового типу кераміки з точки зору зменшення її випаровування і підвищеної опірності окисленню при високій температурі "- розповідає Пінг Ксео, професор матеріалознавства Манчестерського університету, - "Крім цього ми показали, що впровадження в склад кераміки каркаса з вуглецевих волокон є ефективним способом поліпшення опірності матеріалу руйнуванню від теплового впливу"