З Днем знань!

З Днем знань!

  "Сьогодні наш Господь поблагословить Вас на цей новий навчальний рік, Ви ж, у свою чергу, старайтесь добрим навчанням та гідним,...

Навчання в Польщі

Навчання в Польщі

Через Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

Рейтинг Scopus 2017

Рейтинг Scopus 2017

Прикарпатський національний університет третій рік поспіль отримує високі показники в рейтингу Scopus

 Відновлення астрономічної обсерваторії

Відновлення астрономічної обсерваторії

Відновлення колишньої астрономічної обсерваторії на горі Піп Іван.

c_680_500_16777215_00_images_naukova-robota_2017_689.jpgБільшість з нас чули не раз про так званого кота Шредінгера. Це уявний експеримент, в якому тварину з сімейства котячих поміщено всередину коробки зі смертоносним механізмом. "Спусковим гачком" цього механізму є атом радіоактивного елемента, який може розпастися в довільний момент часу. З точки зору стороннього спостерігача і законів квантової механіки кіт всередині ящика перебуває в так званому стані квантової суперпозиції, він і живий і мертвий одночасно. Але, якщо спостерігач загляне в ящик, то стан суперпозиції моментально руйнується, і стан системи перетворюється в одих з двох конкретних станів, відповідних мертвому або живому коту.

Тепер уявіть собі, що спостерігач дуже часто заглядає в коробку з котом, зі швидкістю тисячі разів в секунду. Постійне порушення квантового стану системи може наблизити або, навпаки, відстрочити фатальний момент. Цей ефект уповільнення або прискорення називається квантовим ефектом або анти-ефектом Зенона (quantum Zeno effect), відповідно.

Квантовий ефект Зенона отримав назву за аналогією з парадоксом стріли, що летить, вигаданим грецьким філософом Зеноном. У будь-який момент часу рухома стріла є нерухомою, як же вона тоді переміщається?

Все вищесказане вірно і по відношенню до атомів, квантовий стан яких змінюється з часом. Ефект або анти-ефект Зенона є реальними ефектами і дуже часто спостерігаються по відношенню до атомів. Але як вимірювання деяких параметрів можуть прискорити або затримати момент розпаду радіоактивного атома, який вб'є кота Шредінгера? Відповідь криється в фізиці процесу вимірювання. Для того, щоб отримати інформацію про квантову систему потрібно, щоб ця система, нехай і на короткий проміжок часу, стикнутися з навколишнім середовищем. Це, в свою чергу, означає, що факт проведення вимірювань обов'язково призведе до порушення стану квантової системи.

Але що станеться, якщо стан системи було порушено, але ніяка інформація про систему не була передана до зовнішнього світу? Проявилися б ефект або анти-ефект Зенона по відношенню до такої системи? Відповідь на це питання спробувала отримати група вчених з Вашингтонського університету. Вчені використовували для цих цілей атом, який виступає в ролі кубіта квантової системи, на який впливали методом, що не допускав отримання інформації про квантовий стан. В результаті експериментів вчені з'ясували, що навіть вимірювання, при яких не проводиться обмін інформацією, призводять до виникнення квантового ефекту Зенона. Це, в свою чергу, можна і потрібно використовувати при розробці нових технологій управління квантовими системами, які є основними компонентами майбутніх квантових комп'ютерів і комунікаційних систем.