З Днем знань!

З Днем знань!

  "Сьогодні наш Господь поблагословить Вас на цей новий навчальний рік, Ви ж, у свою чергу, старайтесь добрим навчанням та гідним,...

Навчання в Польщі

Навчання в Польщі

Через Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

Рейтинг Scopus 2017

Рейтинг Scopus 2017

Прикарпатський національний університет третій рік поспіль отримує високі показники в рейтингу Scopus

 Відновлення астрономічної обсерваторії

Відновлення астрономічної обсерваторії

Відновлення колишньої астрономічної обсерваторії на горі Піп Іван.

658.jpg

За останні кілька років ми бачили багато живих істот, перетворених зусиллями вчених в кіборгів, зокрема, тарганів, жуків, черепах і навіть собак. У січні цього року дослідники з Лабораторії Чарльза Старка Драпер (Charles Stark Draper Laboratory) і Медичного інституту імені Говарда Хьюза (Howard Hughes Medical Institute, HHMI) ознайомили громадськість зі своїми планами щодо оснащення живих бабок (стрекоз якось звичніше :) ) крихітними "рюкзаками", напханими електронікою, що дозволяє дистанційно керувати польотом і іншими діями комахи. Нещодавно ці дослідники опублікували новий відеоролик з першим керованим польотом створеної ними бабки-кіборга.

Світ тварин і рослин є джерелом величезної кількості ідей, на базі яких можна розробляти нові технології. Замість того, щоб починати проектувати нові типи роботів, датчиків та інших пристроїв з "чистого аркуша", багато інженерів використовують в своїх інтересах готові рішення, відточені до досконалості мільйонами років природної еволюції.

Однак не все реалізоване природою добре піддається перевтіленню в металі, пластику чи електроніці. Створення робота, що максимально точно і ефективно наслідує бабку і володіє швидкістю та маневреністю цієї комахи, є неймовірно складним з технічної точки зору завданням. Тому в таких випадках вчені вважають за краще забезпечити живих комах електронними системами, що дозволяють контролювати їх дії.

Електронна система DragonflEye, що встановлюється на живу бабку, дозволяє управляти комахою за допомогою імпульсів світла, що подаються через оптоволоконні світловоди до певних нейронів нервової системи. Для того, щоб нейрони нервової системи бабки могли реагувати на вплив світла, комаху було піддано процедурі відповідної генної модифікації. Надлегка електроніка системи управління споживає дуже малу кількість енергії, яку здатні виробити навіть крихітні сонячні батареї, встановлені на верхній частині імпровізованого електронного "коміра", що одягається бабку.

Всі ці заходи перетворюють бабку в аналог безпілотника з дистанційним управлінням. Такий підхід дозволяє використовувати крихітних комах-кіборгів в якості розвідників, дослідників небезпечних для людини територій. Тільки не варто забувати, що в основі даної системи знаходиться жива істота, що володіє обмеженими енергетичними запасами і якій періодично потрібно зупинятися для відпочинку, займатися пошуками і споживанням їжі для заповнення витрачених сил :).