З Днем знань!

З Днем знань!

  "Сьогодні наш Господь поблагословить Вас на цей новий навчальний рік, Ви ж, у свою чергу, старайтесь добрим навчанням та гідним,...

Навчання в Польщі

Навчання в Польщі

Через Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

Рейтинг Scopus 2017

Рейтинг Scopus 2017

Прикарпатський національний університет третій рік поспіль отримує високі показники в рейтингу Scopus

 Відновлення астрономічної обсерваторії

Відновлення астрономічної обсерваторії

Відновлення колишньої астрономічної обсерваторії на горі Піп Іван.

08.jpgВідомо, що багато тварин, зокрема деякі птахи, бджоли, тритони та інші, можуть відчувати слабке магнітне поле Землі і орієнтуватися в просторі за  його допомогою. Такі здібності "прошиті" в генетичному коді цих тварин. Нещодавно дослідникам з Балтімора вдалося виявити відповідну послідовність у геномі однієї рибки, скляного сомика (glass catfish, Kryptopterus bicirrhis), виокремити її та впровадити цю послідовність в геном нервових клітин мозку піддослідного гризуна. Після такої генної модифікації мозок гризуна став чутливий до електромагнітних хвиль, а подібна технологія може бути використана в майбутньому для неруйнівного контролю діяльності нервових клітин і клітин серцевих тканин.

Вченим вже вдавалося раніше ідентифікувати гени, що відповідають за "магнітне сприйняття" у голубів і деяких типів бактерій. Більшість з цих генів є частинами дуже складних біологічних механізмів, а ген, вилучений зі скляного сомика, унікальний тим, що він працює повністю самостійно і не пов'язаний ні з якими іншими складними біохімічними комплексами.

Вчені проводили пошуки магнітного гена шляхом впровадження ділянок геному сомика в геном клітин яйця жаби. Спостереження за реакцією модифікованих яєць на магнітне поле дозволили вченим ідентифікувати ген, який отримав назву електромагнітно-чутливого гена (electromagnetic perceptive gene, EPG). Як саме білки, що виробляються за допомогою гена EPG, відчувають магнітні поля, до сих пір залишається загадкою для вчених, розгадати яку їм належить в найближчому майбутньому. Але ефект роботи цих білків відомий вже давно, цей білок наповнює іонами кальцію клітину, що призводить до "спрацьовування" нейрона або скорочення клітини м'язової тканини.

Дослідники вважають, що їх відкриття дає можливості для створення бездротових біологічних кардіостимуляторів і інтерфейсів між мозком і комп'ютером, що використовуватимуть радіосигнали для зв'язку з нервовими клітинами. Крім цього, впровадження EPG-гена може дати тваринам і навіть людині ще один вид відчуттів - відчуття магнітного і електромагнітного полів, подібно до численних супергероїв з фантастичних фільмів і коміксів :)