Університет - «Лідер вищої освіти України»

Університет - «Лідер вищої освіти України»

Прикарпатський національний університет отримав Гран-Прі «Лідер вищої освіти України»

Запобігання корупції

Запобігання корупції

В університеті діє "Гаряча лінія" з ректором та телефон довіри

Навчання в Польщі

Навчання в Польщі

Через Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

Рейтинг Scopus 2017

Рейтинг Scopus 2017

Прикарпатський національний університет вже третій рік поспіль отримує високі показники в рейтингу Scopus

 Міжнародний науковий центр

Міжнародний науковий центр "Обсерваторія"

  Відновлення на горі Піп Іван      

c_680_500_16777215_00_images_naukova-robota_2017_67.jpgМожливо ви і не чули про один з найцікавіших проектів нашого часу, проект Breakthrough Listen Project, провідну роль в якому виконують вчені з Каліфорнійського університету в Берклі і Дослідницького центру інституту SETI. Цей проект був організований в 2015 році за участю відомого вченого-фізика і математика Стівена Хокінга, а пізніше він був підтриманий російським мільярдером Юрієм Мільнером, який, разом з іншими інвесторами, вклали в його реалізацію близько 100 мільйонів доларів.

У рамках цього проекту за минулі два роки кілька досить потужних радіотелескопів "вслухалися" в глибини космосу в надії знайти сигнали, джерелами яких є позаземні цивілізації, що знаходяться на високому рівні технологічного розвитку. Основними робочими інструментами проекту Breakthrough Listen є телескоп Parkes в Австралії, телескоп Green Bank і автоматичний телескоп Automated Planet Finder обсерваторії Lick Observatory, США.

За час роботи об’єм даних, отриманих цими телескопами, склав кілька петабайт. Не так давно вчені, задіяні в проекті, закінчили перший попередній аналіз зібраних даних, звіт про який опублікований на офіційному веб-сайті проекту. Зібраний масив інформації стосується 692 зірок, кожній з яких був приділений п'ятихвилинний період спостереження. Загальна кількість зірок, обраних в якості цілей для спостережень, становить 1709. При цьому, всі цілі розбиті на дві категорії – зірки, що знаходяться на відстані до 16 світлових років, і зірки, віддалені від Землі не більше ніж на 163 світлових роки.

Проект Breakthrough Listen отримав широку популярність в минулому році, виявивши екзотичні коливання яскравості світіння зірки KIC 8462852, які були пояснені впливом на світло зорі елементів сфери Дайсона, зведеної навколо зірки високорозвиненою цивілізацією. Подальші дослідження даного феномена спростували перше "гучне" припущення: виявилося, що зміни яскравості, з великим відсотком ймовірності, викликані наявністю в зоряній системі щільного пояса, що складається з комет.

Вчені проекту повідомляють, що їм вдалося ідентифікувати 11 сигналів, деякі з параметрів яких (форма імпульсів, модуляція і т.п.) є предметом підвищеного інтересу. Не варто поспішати і відразу починати вважати ці сигнали штучного походження, адже насправді і сигнали природного походження від різних астрофізичних подій і явищ теж іноді приймають вельми екзотичні форми.

Подальшими кроками, які збираються зробити вчені проекту Breakthrough Listen, стане проведення більш ретельних спостережень за системами, з яких були отримані вищезгадані незвичайні сигнали. Паралельно з цим будуть проводитися спостереження за обраними зірками і системами, які ще не встигли потрапити в поле зору телескопів. Крім усього іншого, дані, зібрані в рамках проекту Breakthrough Listen, і спеціалізоване програмне забезпечення знаходяться у відкритому доступі. Так що кожен, хто має інтерес і можливості, може надати цьому проекту свою посильну допомогу. Вперед!