Університет - «Лідер вищої освіти України»

Університет - «Лідер вищої освіти України»

Прикарпатський національний університет отримав Гран-Прі «Лідер вищої освіти України»

Запобігання корупції

Запобігання корупції

В університеті діє "Гаряча лінія" з ректором та телефон довіри

Навчання в Польщі

Навчання в Польщі

Через Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

Рейтинг Scopus 2017

Рейтинг Scopus 2017

Прикарпатський національний університет вже третій рік поспіль отримує високі показники в рейтингу Scopus

 Міжнародний науковий центр

Міжнародний науковий центр "Обсерваторія"

  Відновлення на горі Піп Іван      

c_680_500_16777215_00_images_naukova-robota_2017_76.jpgВ уявленні більшості людей придатна для життя планета повинна бути свого роду "двійником" Землі, де площі суші і океанів знаходяться в балансі одна відносно одної. Однак, в реальності все може може бути трохи по іншому. Згідно з дослідженнями Фергуса Сімпсона з університету Барселони (Іспанія), більшість планет, умови на яких придатні для життя, повністю або майже повністю вкриті водою. Це твердження не є голослівною фантазією, воно базується на результатах комп'ютерного моделювання, що враховує величезну кількість чинників, які мають відношення до планетології.

Згідно з отриманими результатами, площа суші на будь-якій "сприятливій" планеті, яка має досить великі запаси води, не перевищуватиме 10 відсотків від загальної площі поверхні, що істотно менше 29 відсотків площі суші на землі. Планети, на яких присутня невелика кількість води, будуть нагадувати сухі пустелі, на зразок Марсу. Крім цього, на "водний покрив" планети ключовий вплив робить її розмір.

Великі планети, включаючи Землю, повинні мати більш глибокі океани, вода з яких не буде випаровуватися в космос через відносно велику силу тяжіння. Планети менших розмірів, що володіють слабкою гравітацією, втрачають свою воду набагато легше і вони, швидше за все, будуть  сухими пустелями.

З точки зору вищесказаного можна зрозуміти, що Земля – рідкісне виключення з правила, можливо через наявність на ній глибоких океанів. Кількість води на нашій планеті становить досить незначну частку від об’єму всієї її матерії, але ця кількість ідеально вписується в загальному балансі планети. Незважаючи на переконливі докази теорії Сімпсона, вона має цілий ряд "багів".

Відповідно до думки фахівців невідомими залишається ще цілий ряд факторів впливу. Їх врахування може зумовити те, що планета залишиться придатною для життя при значно більшому або меншому співвідношенні кількості води по відношенню до кількості решти матерії,  в порівняння з ситуацією на Землі. Розставити всі крапки над "і" дозволять в недалекому майбутньому нові і більш досконалі астрономічні інструменти, включаючи космічний телескоп James Webb Space Telescope, можливості якого дозволять проводити аналіз складу атмосфери і поверхні далеких планет. Цілком може статися, що для того, щоб планета стала придатною для життя, буде зовсім недостатньо наявності великої кількості рідкої води на її поверхні.