Запобігання корупції

Запобігання корупції

В університеті діє "Гаряча лінія" з ректором та телефон довіри

Навчання в Польщі

Навчання в Польщі

Через Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

Рейтинг Scopus 2017

Рейтинг Scopus 2017

Прикарпатський національний університет вже третій рік поспіль отримує високі показники в рейтингу Scopus

 Міжнародний науковий центр

Міжнародний науковий центр "Обсерваторія"

  Відновлення на горі Піп Іван      

c_680_500_16777215_00_images_naukova-robota_2017_80.jpgВчені-фізики вже давно задаються питанням про взаємозв’язок сил гравітації з іншими фундаментальними силами. Деякі з теорій, зокрема теорія струн, намагаються пов'язати воєдино поняття гравітації і квантові ефекти, водночас, такі теорії вимагають наявності додаткових вимірів, у яких розсіюється значна частина енергії сил гравітації.

Виявлення доказів існування додаткових вимірів дозволить вченим визначити справжню природу гравітації, зв'язати її з квантовою фізикою і знайти більш достовірну відповідь на питання, чому Всесвіт розширюється та чи існують темна енергія і матерія.

Знайти сліди існування додаткових вимірів само по собі є великою науковою проблемою. Вчені підозрюють, що їх існування проявляється тільки на квантовому рівні. Зараз дослідники покладають надії на експерименти, що проводяться на Великому адронному коллайдері –  поведінка прискорених частинок може дати підказки про додаткові виміри, в яких перебувають ці «зонди».

Останнім часом у вчених з'явилася ще одна можливість виявлення паралельних вимірів, паралельних всесвітів і інших подібних таємничих речей. Цю можливість дає їм відкриття в 2015 році гравітаційних хвиль, викривлень просторово-часового континууму, викликаних високоенергетичними подіями у Всесвіті – зіткненнями чорних дір і вибухами наднових. Оскільки гравітаційні хвилі повинні поширюватися і через паралельні виміри, то вони будуть нести в собі інформацію про них.

Густаво Лусена Гомес і Девід Андріот, вчені з Інституту гравітаційної фізики Макса Планка в Німеччині, мають намір вирахувати, яким чином проходження гравітаційних хвиль через додаткові виміри впливає на їх форму і інші їх параметри. Складені вченими математичні моделі вже вказали їм на дві специфічні особливості, в яких може бути вкладена інформація - високочастотні гармоніки низькочастотних гравітаційних хвиль і ефекти "розтягування" простору цими хвилями. На жаль, сучасні гравітаційні обсерваторії нездатні до реєстрації високих частот гравітаційних хвиль, всі вони працюють у більш низькочастотному діапазоні.

З цієї точки зору другий вищезгаданий ефект більш підходить для практичного використання. "Якщо додаткові виміри існують в нашому Всесвіті, вони впливають на процес викривлення простору гравітаційними хвилями" - розповідає Густаво Гомес, - "У такому випадку буде виникати викривлення простору, яке буде відрізнятися від викривлення, що викликається ідеальними "гравітаційними хвилями в" ідеальному «Всесвіті», де немає додаткових вимірів". Відповідно до цієї теорії, гравітаційні хвилі повинні викривляти простір подібно до розтягування круглого гумового кільця. Спочатку кільце перетворюється в еліпс, а потім це все повертається до початкової форми. Існування додаткових вимірів має проявитися у вигляді спотворень форми ідеального еліпса в момент максимальної амплітуди гравітаційної хвилі, крім цього вони можуть спотворювати простір, створюючи ефект "дихання". "Коли в нашому розпорядженні з'являться додаткові високочутливі датчики, ми зможемо зафіксувати "дихання" просторово-часового континууму, яке може бути викликане існуванням додаткових вимірів або паралельних всесвітів" - розповідає Густаво Гомес.

Проте, виявлення "дихання" просторово-часового континууму може бути пояснено і з точки зору інших наявних нестандартних теорій про природу гравітації. А наявність високочастотних гармонік гравітаційних хвиль, на думку вчених, більш однозначно вкаже на наявність додаткових вимірів. А нам залишається тільки дочекатися моменту, коли на світі з'являться інструменти, здатні реєструвати високочастотні гравітаційні коливання.