Запобігання корупції

Запобігання корупції

В університеті діє "Гаряча лінія" з ректором та телефон довіри

Навчання в Польщі

Навчання в Польщі

Через Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

Рейтинг Scopus 2017

Рейтинг Scopus 2017

Прикарпатський національний університет вже третій рік поспіль отримує високі показники в рейтингу Scopus

 Міжнародний науковий центр

Міжнародний науковий центр "Обсерваторія"

  Відновлення на горі Піп Іван      

2111.jpg

Дослідницький космічний апарат Cassini вийшов на зв'язок із Землею після того, як 26 квітня 2017 року він здійснив своє занурення у вузьку "щілину" між Сатурном і найближчим до планети кільцем. Передача зібраних даних і зроблених апаратом знімків почалася через кілька хвилин після того, як обладнання станції мережі далекого космічного зв'язку Deep Space Network, розташованої в пустелі Мохаве біля Голдстоуна, Каліфорнія, вловило перші сигнали від апарату Cassini 27 квітня в районі опівночі за місцевим часом.

Пірнаючи в щілину, апарат Cassini пройшов на відстані близько 3 тисяч кілометрів вище хмарного покриву Сатурна і в 300 кілометрах від внутрішнього краю найближчого до планети кільця. Незважаючи на те, що вся операція була розрахована і спланована ретельним чином, керівництво місії ухвалило низку додаткових запобіжних заходів у зв'язку з тим, що апарату належало пройти по невивченій області, в якій ще не бував жоден з космічних апаратів.

"До останнього моменту ще жоден з космічних апаратів не бував так близько до Сатурну. Тому ми могли покладатися тільки на припущення про те, з чим нам доведеться там зіткнутися, базовані на вивченні інших кілець планети" - розповідає Ерл Мейзі, учасник місії Cassini і співробітник Лабораторії НАСА з вивчення реактивного руху (NASA Jet Propulsion Laboratory), - "Я радий повідомити всьому світу, що апарату Cassini вдалося успішно "пронизати" щілину, вийти на іншому боці планети, і він знаходиться зараз у чудовій формі".

Ширина щілини між внутрішньою межею найближчого кільця і верхньою межею атмосфери Сатурна становить близько 2 тисяч кілометрів. Згідно з наявними моделями, в цьому проміжку, ближче до кілець, можуть знаходитися не дуже щільні скупчення твердих частинок. Але ці частинки будуть зовсім маленькими і їх скупчення найбільше будуть нагадувати хмари диму. Проте, апарат Cassini рухався в області щілини зі швидкістю 124 тисячі кілометрів на годину відносно планети  і зіткнення навіть з малесенькою часткою на такій швидкості могло б привести до виходу з ладу космічного апарату. Для запобігання зіткнень апарат використовував свою головну антену, "тарілку", діаметром в 4 метри, як щит. Проходячи крізь щілину, апарат був зорієнтований в просторі так, щоб антена прикривала його від усього, що знаходилося попереду на його шляху, проте, це означає, що апарат міг вийти з щілини з пошкодженою антеною, що зробило б неможливим встановлення радіоконтакту з Землею. Проте, під час проходу не сталося нічого непередбаченого і апарат вийшов на зв'язок через 20 годин після перетину небезпечної області.

Нагадаємо, що апарат Cassini був запущений в космос в 1997 році, а в 2004 році він досяг околиць Сатурна. За весь час перебування в системі, апарат здійснив дослідження Сатурна, системи його кілець і деяких супутників газової гігантської планети. 22 квітня цього року апарат Cassini зробив свій останній політ повз Титана і приступив до виконання фінальної частини місії, яка отримала відповідну назву "Grand Finale". В ході цього фінального етапу апарат зробить 22 "занурення" в щілину між планетою і кільцями, перше з яких він уже благополучно пережив. Деякі дані, зібрані апаратом в ході першого занурення, повинні підказати інженерам місії, як вони зможуть краще захистити апарат під час наступних занурень. А зараз апарат Cassini вже рухається по траєкторії, кінцева точка якої знаходиться в верхніх шарах атмосфери Сатурна. В цю точку апарат прибуде орієнтовно 15 вересня цього року. Будемо чекати :)