З Днем знань!

З Днем знань!

  "Сьогодні наш Господь поблагословить Вас на цей новий навчальний рік, Ви ж, у свою чергу, старайтесь добрим навчанням та гідним,...

Навчання в Польщі

Навчання в Польщі

Через Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

Рейтинг Scopus 2017

Рейтинг Scopus 2017

Прикарпатський національний університет третій рік поспіль отримує високі показники в рейтингу Scopus

 Відновлення астрономічної обсерваторії

Відновлення астрономічної обсерваторії

Відновлення колишньої астрономічної обсерваторії на горі Піп Іван.

32.jpgВідповідно до загальноприйнятої зараз моделі Lambda-CDM (Lambda Cold Dark Matter), яка описує процес виникнення і розвитку Всесвіту, на частку звичайної матерії припадає лише 5 відсотків від того, що міститься у Всесвіті. На темну матерію припадає 27 відсотків і 68 відсотків, що залишилися, припадають на темну енергію невідомої поки природи, яка несе відповідальність за прискорення процесу розширення Всесвіту. Однак, нова теоретична модель ставить під сумнів факт існування темної енергії, а математичне моделювання, проведене відповідно до неї, вказує на те, що "дірки" в теорії, яка була "закрита" припущенням про існування темної енергії, не існує.

Загальна теорія відносності Альберта Ейнштейна, опублікована в 1915 році, формує основу загальноприйнятої теорії походження та формування Всесвіту, початком яких послужив момент Великого Вибуху 13.8 мільярда років тому.

Рівняння, що описують всі ці процеси складні з математичної точки зору і в повсякденній роботі вчені-фізики і астрофізики використовують набори спрощених виразів. Однак, використання спрощених рівнянь має і зворотну сторону, при наявності невеликих "дірок" в теорії, ці "дірки" можуть розростися у величезні невідповідності.

"Рівняння Ейнштейна, що описують процес розширення Всесвіту, настільки складні з математичної точки зору, що за минулі сто років не було знайдено жодного розв’язку, що описує вплив розширення на величезні космічні структури" - розповідає доктор Ласло Добос, - "Ми постійно отримуємо експериментальні дані, основою яких є високоточні спостереження і ці дані говорять про прискорення розширення Всесвіту. З іншого боку ми покладаємося на досить грубі наближення рівнянь Ейнштейна, що призводить до появи серйозних побічних ефектів. Для приведення у відповідність теорії і експериментальних даних нам потрібно придумувати якісь незрозумілі речі, такі, як темну енергію ".

Почнемо з того, що ні темну матерію, ні темну енергію нікому ще не доводилося "торкатись". Про їх наявність можна судити лише по впливу на інші космічні об'єкти. Природа і властивості цих утворень існують зараз тільки в теорії, що само по собі є "діркою" в сучасних моделях. 

Термін темної енергії, таємничої сили, що прискорює розширення Всесвіту, з'явився в 1990-х роках після спостережень за вибухами наднових, які мають чітко визначений пік світності і за ослабленням яскравості цього світла вчені-астрономи обчислюють точну відстань від об'єкта до Землі. Наявність таємничої темної енергії так добре вписалася в існуючі теорії, що за це відкриття в 2011 році була присвоєна Нобелівська премія з фізики. Тим не менше, багато інших вчених поставили і продовжують ставити під сумнів законність зроблених висновків, складаючи більш досконалі і точні моделі космосу, які більш коректно поводяться з "дірками" в Загальній теорії відносності.

Згідно з дослідженнями, проведеними вченими з Гавайського університету і університету Eotvos Lorand в Угорщині, "дірка" в теорії, для подолання якої було запропоновано поняття темної енергії, є результатом спрощення математичних рівнянь, про які йшлося на самому початку. Вчені створили нову модель формування Всесвіту і виправили розрахунки, грунтуючись на великомасштабних структурних даних. Згідно з розрахунками структура Всесвіту нагадує свого роду піну, на тонких стінках бульбашок якої знаходяться галактики. Великі «кишені» всередині цих бульбашок складаються зі звичайної матерії, так і темної матерії і енергії.

Моделювання показало, як гравітаційні сили будуть впливати на матерію при такій структурі Всесвіту, і це призвело до несподіваних результатів. З точки зору нової теорії Всесвіт не розширюється цілком з однаковою швидкістю в усіх напрямках, окремі частини, "бульбашки піни", розширюються з різною швидкістю, проте середній темп розширення повністю відповідає даним практичних спостережень.

"Загальна теорія відносності є фундаментом теорії виникнення і розвитку Всесвіту. Ми абсолютно не ставимо під сумнів її достовірність" - розповідає доктор Ласло Добос, - "Наші результати вказують лише на неоднорідність розширення простору в різних областях космосу, і ця неоднорідність виникає завдяки впливові складних структур, що складаються зі звичайної матерії. Ці проблеми були раніше просто "заховані під килим", але прийняття їх до уваги дозволить пояснити прискорення розширення Всесвіту без необхідності використання поняття темної енергії"