З Днем знань!

З Днем знань!

  "Сьогодні наш Господь поблагословить Вас на цей новий навчальний рік, Ви ж, у свою чергу, старайтесь добрим навчанням та гідним,...

Навчання в Польщі

Навчання в Польщі

Через Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

Рейтинг Scopus 2017

Рейтинг Scopus 2017

Прикарпатський національний університет третій рік поспіль отримує високі показники в рейтингу Scopus

 Відновлення астрономічної обсерваторії

Відновлення астрономічної обсерваторії

Відновлення колишньої астрономічної обсерваторії на горі Піп Іван.

65.jpgВчені й інженери американського космічного агентства НАСА почали випробування нового потужного електричного двигуна, який в найближчому майбутньому зможе значно збільшити дальність польотів апаратів нових космічних місій. Експериментальний зразок двигуна Холла або Hall Effect Rocket with Magnetic Shielding (HERMeS) є одним з різновидів іонного двигуна та володіє потужністю в 2,5 кіловат, що мінімум в три рази перевищує потужність будь-якої з інших подібних систем.

На сьогодні двигун ГЕРМЕС встановлений у вакуумній камері Дослідницького центру НАСА імені Гленна, де він працює в умовах, максимально наближених до умов у реальному космосі. Використання таких двигунів планується в системах на сонячній енергії (solar electric propulsion, SEP), які будуть споживати в десять разів менше палива, ніж інші іонні двигуни.

Новий електростатичний двигун Холла володіє системою магнітного захисту, завдяки якій він може забезпечувати хоча невелику, але постійну тягу впродовж тривалого часу. Кілька таких двигунів буде використовувати космічний апарат місії астероїд Asteroid Redirect Robotic Mission (ARM). Сумарна потужність цих двигунів становитиме 40 кВт, а потужність сонячних батарей, що постачатимуть їх енергією, буде дорівнювати близько 50 кВт.

Саме демонстрація роботи двигунів ГЕРМЕС є головним завданням місії ARM, автоматичний апарат якої попрямує до одного з навколоземних астероїдів  для проведення досліджень. До навколоземних астероїдів відносять астероїди, що знаходяться на відстані від Сонця, яка не перевищує 1,3 астрономічної одиниці (відстані Земля-Сонце). Згідно з наявними планами, місія ARM буде складатися з двох частин. Перша частина місії буде повністю автоматичною, її запуск планується провести в грудні 2021 року. У другій частині місії на один з астероїдів відправиться екіпаж людей-дослідників, але поки ця частина знаходиться на ранній стадії розробки і її запуску слід очікувати не раніше 2026 року. Астероїд, до якого попрямує апарат місії ARM, носить романтичну назву 2008EV5. Він був обраний тільки в якості попереднього варіанта, а остаточне рішення керівництво НАСА прийме в 2020 році.