З Днем знань!

З Днем знань!

  "Сьогодні наш Господь поблагословить Вас на цей новий навчальний рік, Ви ж, у свою чергу, старайтесь добрим навчанням та гідним,...

Навчання в Польщі

Навчання в Польщі

Через Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

Рейтинг Scopus 2017

Рейтинг Scopus 2017

Прикарпатський національний університет третій рік поспіль отримує високі показники в рейтингу Scopus

 Відновлення астрономічної обсерваторії

Відновлення астрономічної обсерваторії

Відновлення колишньої астрономічної обсерваторії на горі Піп Іван.

4.jpg

У графену, одного з найдивовижніших матеріалів на світі, незвичайне відношення до спінтроніки, – області фізики, в якій для кодування і обробки інформації використовується напрямок «обертання» (спін) електрона, а не його електричний заряд. Спочатку графен був забракований через відсутність у нього магнітних властивостей – спіни всіх електронів, що рухаються в цьому матеріалі, мають випадкові значення.

Однак, зусиллями вчених графен вдалося штучно забезпечити властивостями магнітного матеріалу, після чого відкрився широкий спектр можливостей його застосування в спінтроніці та інших суміжних областях. Останнім з таких досягнень є дослідження, проведені вченими з Військово-Морської Науково-дослідної лабораторії (Naval Research Laboratory, NRL, США).

Вчені помістили шар графену між шарами нікелю і заліза, отримавши перший у своєму роді тонкоплівковий пристрій, здатний до передачі спіна електронів при кімнатній температурі. Цей пристрій може стати основою нових технологій магнітної пам'яті з довільним доступом (MRAM). Фільтрація спіна – явище, яке дозволяє пропустити через фільтр тільки електрони, що володіють певним напрямком обертання. Електрони з іншим значенням спіну просто відбиваються від графенового шару. Це гарантує, що через фільтр пройдуть тільки ті електрони, спін яких строго відповідає значенню логічної одиниці або нуля.

У даному випадку фільтрування спіна електронів відбувається за рахунок взаємодії квантово-механічних властивостей графену з властивостями нікелевого шару. Реалізація такого стану вимагає вирівнювання кристалічної решітки графену відносно кристалічної решітки нікелю, проте в результаті цього через приповерхневий бар'єр можуть проходити тільки електрони з певним спіном, значення якого визначається відносним зсувом кристалічної решітки матеріалів.

"Можливість спін-фільтрування була обгрунтована теоретично досить давно. На практиці вона реалізовувалася тільки для матеріалів, що мають високий електричний опір, охолоджених до кріогенних температур." - розповідає доктор Енріко Кобас, керівник проекту, - "Наш графеновий спін-фільтр працює при кімнатній температурі і має, при цьому, досить низький електричний опір. У нас є ще багато простору для подальших удосконалень. Теорія визначає, що ефективність роботи спін-фільтра може бути збільшена на кілька порядків шляхом підбору кількості графенових шарів».

Для чого це людям? Спінтроніка дозвоволяє «обійти» квантовий бар’єр на шляху подальшого зменшення розмірів елементів мікро і наноелектроніки. Телефони стануть тонкими як папір і їм достатньо буде енергії тепла долоні для зарядки (майже :) ).