З Днем знань!

З Днем знань!

  "Сьогодні наш Господь поблагословить Вас на цей новий навчальний рік, Ви ж, у свою чергу, старайтесь добрим навчанням та гідним,...

Навчання в Польщі

Навчання в Польщі

Через Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

Рейтинг Scopus 2017

Рейтинг Scopus 2017

Прикарпатський національний університет третій рік поспіль отримує високі показники в рейтингу Scopus

 Відновлення астрономічної обсерваторії

Відновлення астрономічної обсерваторії

Відновлення колишньої астрономічної обсерваторії на горі Піп Іван.

3.jpgКвантові обчислення протягом довгого часу здавалися технологією-мрією, яку, можливо, вдасться реалізувати років через двадцять-тридцять. Але 2017 рік може стати роком, коли найсміливіші ідеї вчених будуть втілені в життя. Комп'ютерні гіганти Google і Microsoft нещодавно найняли команди видатних вчених і поставили перед ними складні завдання саме на цей рік. Амбітні плани компаній полягають в тому, щоб нарешті перейти від теорії до практики.

У 2014 році Google почав роботу над пристроєм для квантових обчислень, який використовує явище надпровідності. Вчені сподіваються, що в цьому році або трохи пізніше їм вдасться виконати обчислення, які не під силу найпотужнішим «класичним» суперкомп'ютерам. Їх конкурент – компанія Microsoft - робить ставку на інтригуючу, але недоведену поки концепцію топологічних квантових обчислень і сподівається першим представити її громадськості. Стартапи, що займаються квантовими обчисленнями, також беруть участь в гонці.

Фізик Роберт Шоелкопф з Єльського університету (Нью-Хейвен, Коннектикут, США), а також колишній фізик IBM Чад Рігетті (Берклі, Каліфорнія) розраховують на прорив найближчим часом. В академічних лабораторіях дотримуються такої ж думки. Роберт Шоелкопф, керуючий групою, яка займається будівництвом квантового комп'ютера в Єлі, стверджує, що здійснено значний технологічний ривок. Він, як і багато інших вчених, сходяться на думці, що хоча потрібно провести ще багато фізичних експериментів, основні труднощі тепер полягають в площині інженерії. У той час як звичайні комп'ютери кодують інформацію за допомогою бітів, які можуть перебувати в двох станах - нуль або одиниця - «кубіти», за допомогою яких працюють квантові комп'ютери, можуть бути в «суперпозиції» двох станів відразу. Це, а також здатність кубітів перебувати в квантовому стані, який називається "сплутаністю", дасть можливість комп'ютерам виконувати паралельні обчислення. В принципі, кількість таких обчислень може подвоюватися для кожного додаткового кубіта, приводячи, таким чином, до експоненціального підвищенню продуктивності. Ці характеристики можуть дозволити квантовим комп'ютерам виконувати операції пошукe у величезних базах даних або факторизації великих чисел, які були неможливі для більш повільних комп'ютерів. Квантові комп'ютери також могли б використовуватися як інструмент дослідження: хіміки отримали б можливість моделювати хімічні реакції, а фізики - розробляти надпровідні матеріали.
Існує багато різних думок з приводу того, як формувати кубіти. Серед них виділяються два підходи, які продемонстрували здатність зберігати інформацію протягом довгого часу всупереч уразливості квантових станів до зовнішніх впливів. Перший підхід, прийнятий компаніями Google, IBM, та Rigetti полягає в кодуванні квантових станів як коливальних струмів в надпровідних петлях. Другий підхід, що розробляється IonQ і кількома великими академічними лабораторіями, полягає в кодуванні кубітів в окремих іонах, утримуваних електричним і магнітним полями у вакуумних пастках.
Джон Мартініс, який працював в Каліфорнійському університеті до того, як Google найняв його і його дослідницьку групу в 2014 році, говорить, що більш докладні знання про технології надпровідності підказали його команді сміливу ідею про "квантову перевагу". Команда планує досягти її за допомогою хаотичного квантового алгоритму, який створює те, що здається випадковими вихідними даними. Якщо алгоритм виконується на квантовому комп'ютері з відносно невеликим числом кубітів, звичайний комп'ютер може передбачити одержуваний результат. Але як тільки квантова машина наближається до використання п'ятдесяти кубітів, навіть найбільші класичні суперкомп'ютери будуть не в змозі встигати за ним. Майбутнє вже настало.