З Днем знань!

З Днем знань!

  "Сьогодні наш Господь поблагословить Вас на цей новий навчальний рік, Ви ж, у свою чергу, старайтесь добрим навчанням та гідним,...

Навчання в Польщі

Навчання в Польщі

Через Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

Рейтинг Scopus 2017

Рейтинг Scopus 2017

Прикарпатський національний університет третій рік поспіль отримує високі показники в рейтингу Scopus

 Відновлення астрономічної обсерваторії

Відновлення астрономічної обсерваторії

Відновлення колишньої астрономічної обсерваторії на горі Піп Іван.

c_680_500_16777215_00_images_naukova-robota_2016_1478.jpgУ нашій Сонячній системі немає багато речей, про походження яких висунуто таку ж велику кількість незвичайних теорій, як про Великий гексагон (шестикутник) Сатурна. Ці теорії охоплюють широкий спектр можливих причин виникнення цієї атмосферної аномалії – починаючи від існування "вікна" в інший вимір і закінчуючи діяльністю інопланетян, куди ж без них :)
Однак вчені, які займаються вивченням Сатурна, вважають, що в цій аномалії немає нічого надприродного, і новий знімок, зроблений космічним апаратом Cassini з близької дистанції, тільки додає їм у цьому впевненості. Апарат Кассіні в даний час знаходиться в процесі переходу на нову орбіту, яка буде "зачіпати" край кільцевої системи Сатурна. В квітні нового 2017 року апарат зробить "героїчний" стрибок через край останнього кільця. Цей "подвиг" стане одним із заключних акордів наукової місії космічного апарату, який знаходиться в космосі вже 12 років, а фіналом місії стане занурення апарату в атмосферу газового гіганта, де він і припинить своє існування.

"Полум'яне" завершення місії заплановано на вересень цього року, але до того часу апарат Кассіні близько 20 разів перетне площинe кілець Сатурна, збираючи кожного разу велику кількість безцінних наукових даних.
Зараз Сатурн і Сонце розташовані таким чином, що північна півкуля планети освітлена сонячними променями, що забезпечує ідеальні умови для зйомки. Цим скористалося керівництво місії, яке задіяло ширококутну камеру, яка і зробила знімок шестикутника Сатурна в майже інфрачервоному діапазоні спектру. У центрі шестикутника чорною плямою виділяється полярний вихор, який обертається з високою швидкістю. Різниця в швидкості обертання вихору і вітрів, які сповільнюються в області нижчих широт призводить до появи маленьких, але дуже потужних штормів. Ці шторми чітко видно як темніші плями, розкидані по шестикутнику і прилеглій до нього більш світлій області.

Відповідь на питання, що служить причиною виникнення Великого гексагона, вчені шукають вже протягом декількох десятиліть. Масу корисної інформації щодо цього принесли у 1980-х роках космічні апарати місії Voyager. Зараз найбільш правдоподібною вважається теорія, згідно з якою складові атмосфери Сатурна в силу особливостей навколишнього середовища поводяться в районі полюса планети як рідина, а не як газ з перебігом самоорганізаційних процесів за умови збільшення ентропії системи при зменшенні ентропії її складових. Щось дуже схоже можна побачити на дні банки із залишками меду - там можливим є формування шестикутників. Так що, те, що ви бачите на наведеному вище знімку, не має ніякого відношення ні до інопланетян, ні до надприродного, це робота фізики в чистому вигляді, точніше, розділу фізики під назвою гідрогазодинаміка..