30-frases-de-sabiduria-que-te-enriqueceran-portada.jpgБлизько 20 років тому комп'ютер Deep Blue компанії IBM переміг Гаррі Каспарова в шахи, і з того моменту баталії між комп'ютерами і людьми тривають майже щодня. Штучний інтелект DeepMind AlphaGo компанії Google став першим, кому вдалося нанести поразку чемпіону світу за давньою китайською грою го. А зараз ця програма продовжує навчатися і грати з людиною в цілому ряді інших логічних ігор.

Останні версії систем штучного інтелекту, розроблені компаніями Alibaba і Microsoft, перевершили людину в розумінні прочитаної інформації, що перевіряється за допомогою спеціального тесту, розробленого у Стенфордському університеті. Нейронна мережа, обладнана алгоритмами машинного навчання та самонавчання, була створена фахівцями Інституту інформаційних технологій китайської компанії Alibaba.

21.png

Група учених з Китайської академії наук повідомила про успіхи в клонуванні – вони створили дві генетично ідентичні копії мавпочки макаки. Результати  експерименту опубліковані в авторитетному науковому журналі Cell.

Генетикам удалось створити дві копії мавпочки за допомогою методики, яку застосовували при клонуванні овечки Доллі та інших організмів. Методика передбачає пересадку ядра соматичної клітини (наприклад від фібробласта - клітин суглобової тканини) в незапліднену яйцеклітину.

Методика вперше була апробована в 1996 році, коли шотландські біологи під керівництвом Яна Вільмута клонували овечку Доллі.

555.jpgКоли потужне рентгенівське випромінювання "освітлює" матеріали або великі молекули, електрони вибиваються із своїх місць біля ядра атома. Впродовж довгого часу вчені вважали, що вибитий електрон і позитивно заряджена "дірка" в електронній оболонці атома утворюють квазічастинку під назвою "внутрішньоатомний екситон", подібний до звичайних екситонів, що утворюються в напівпровідникових матеріалах. Проте до останнього часу у вчених не було жодного доказу існування цих внутрішньоатомних екситонів. Основна проблема виявлення та вивчення властивостей і поведінки внутрішньоатомних екситонів полягає в тому, що час життя цих квазічастинок дуже малий і для їх вивчення не підходять технології та прилади, що використовуються для вивчення звичайних екситонів у напівпровідниках.

Тим не менше, групі вчених з Інститута квантової оптики Макса Планка вдалося зафіксувати факт існування внутрішньоатомних екситонів і визначити динаміку їх руху в режимі реального часу. Для цього вчені використовували спалахи рентгену тривалістю в кілька сотень аттосекунд (1 аттосекунда = 0,000000000000000001 секунд), що супроводжувалися спалахами світла з співставною тривалістю.

58963.jpgПерша в історії науки реєстрація гравітаційних хвиль, зроблена в 2015 році, стала одним з найважливіших наукових відкриттів нинішнього століття. І не дивно, що члени комісії шведської Королівської Академії наук присудили Нобелівську премію 2017 року з фізики трьом провідним вченим з організації LIGO / Virgo Collaboration, зусилля яких зробили можливим дане досягнення.

Гравітаційні хвилі є спотвореннями просторово-часового континууму коливального характеру, можливість їх існування була передбачена Альбертом Ейнштейном більш ніж 100 років тому. Джерелом цих хвиль є високоенергетичні події у Всесвіті та масштабні катаклізми – зіткнення і злиття чорних дір, нейтронних зірок, вибухи наднових і т.п. Незважаючи на величезні кількості енергії, що виділяються  в районах таких катаклізмів, через космічні масштаби відстаней  гравітаційні хвилі докочуються до Землі з амплітудою, що не перевищує розмірів одного атома. 

Для виявлення настільки крихітних коливань вчені використовують пристрої, які називаються інтерферометрами. Такі пристрої, точніше споруди, працюють, розщеплюючи промінь лазерного світла на два промені, які направляються в два тунелі, розташовані під кутом в 90 градусів один до одного.

856.jpgБагатьом вже відомий уявний експеримент з котом Шредінгера, який демонструє один з основних принципів квантової механіки – кіт може бути живим і мертвим одночасно. На щастя для живих кішок, нікому з учених навіть не спало на думку провести цей експеримент на практиці, проте фізики регулярно створюють аналоги "кішки Шредінгера" з атомів, іонів та інших частинок, вивчаючи особливості квантового світу.

Стан "кішки Шредінгера" називається станом квантової суперпозиції, і це явище вже використовується на практиці для проведення високочутливих вимірів, при створенні квантових комунікаційних і обчислювальних систем. На жаль, стан суперпозиції є дуже нестійким, він руйнується при найменшому впливі на квантову частинку ззовні.

Порушення квантового стану частинок, які використовуються в якості бітів квантових обчислювальних систем, наприклад, призводить до виникнення помилок.