З Днем знань!

З Днем знань!

  "Сьогодні наш Господь поблагословить Вас на цей новий навчальний рік, Ви ж, у свою чергу, старайтесь добрим навчанням та гідним,...

Навчання в Польщі

Навчання в Польщі

Через Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

Рейтинг Scopus 2017

Рейтинг Scopus 2017

Прикарпатський національний університет третій рік поспіль отримує високі показники в рейтингу Scopus

 Відновлення астрономічної обсерваторії

Відновлення астрономічної обсерваторії

  Відновлення колишньої астрономічної обсерваторії на горі Піп Іван.

555.jpgКоли потужне рентгенівське випромінювання "освітлює" матеріали або великі молекули, електрони вибиваються із своїх місць біля ядра атома. Впродовж довгого часу вчені вважали, що вибитий електрон і позитивно заряджена "дірка" в електронній оболонці атома утворюють квазічастинку під назвою "внутрішньоатомний екситон", подібний до звичайних екситонів, що утворюються в напівпровідникових матеріалах. Проте до останнього часу у вчених не було жодного доказу існування цих внутрішньоатомних екситонів. Основна проблема виявлення та вивчення властивостей і поведінки внутрішньоатомних екситонів полягає в тому, що час життя цих квазічастинок дуже малий і для їх вивчення не підходять технології та прилади, що використовуються для вивчення звичайних екситонів у напівпровідниках.

Тим не менше, групі вчених з Інститута квантової оптики Макса Планка вдалося зафіксувати факт існування внутрішньоатомних екситонів і визначити динаміку їх руху в режимі реального часу. Для цього вчені використовували спалахи рентгену тривалістю в кілька сотень аттосекунд (1 аттосекунда = 0,000000000000000001 секунд), що супроводжувалися спалахами світла з співставною тривалістю.

58963.jpgПерша в історії науки реєстрація гравітаційних хвиль, зроблена в 2015 році, стала одним з найважливіших наукових відкриттів нинішнього століття. І не дивно, що члени комісії шведської Королівської Академії наук присудили Нобелівську премію 2017 року з фізики трьом провідним вченим з організації LIGO / Virgo Collaboration, зусилля яких зробили можливим дане досягнення.

Гравітаційні хвилі є спотвореннями просторово-часового континууму коливального характеру, можливість їх існування була передбачена Альбертом Ейнштейном більш ніж 100 років тому. Джерелом цих хвиль є високоенергетичні події у Всесвіті та масштабні катаклізми – зіткнення і злиття чорних дір, нейтронних зірок, вибухи наднових і т.п. Незважаючи на величезні кількості енергії, що виділяються  в районах таких катаклізмів, через космічні масштаби відстаней  гравітаційні хвилі докочуються до Землі з амплітудою, що не перевищує розмірів одного атома. 

Для виявлення настільки крихітних коливань вчені використовують пристрої, які називаються інтерферометрами. Такі пристрої, точніше споруди, працюють, розщеплюючи промінь лазерного світла на два промені, які направляються в два тунелі, розташовані під кутом в 90 градусів один до одного.

24.jpg

Ми вже звикли до того, що наші телефони та інші мобільні пристрої отримують дані ззовні за допомогою бездротових технологій, таких як Wi-Fi та Bluetooth. В останні роки все ширше розповсюджуються і технології безпровідної зарядки акумуляторних батарей, але, на жаль, всі бездротові зарядні пристрої, за деякими винятками, ефективно працюють лише на дуже малій відстані.

Дослідники з університету Північної Кароліни (North Carolina State University, NCSU) розробили нову бездротову систему, здатну виконувати обидві згадані функції, забезпечуючи передачу на відносно великій відстані, як енергії, так і даних одночасно. Системи безпровідної зарядки використовують катушки індуктивності, що випромінюють електромагнітні поля. Ці поля перетворюються в електрику іншими катушками, вбудованими в телефон або мобільний пристрій.

856.jpgБагатьом вже відомий уявний експеримент з котом Шредінгера, який демонструє один з основних принципів квантової механіки – кіт може бути живим і мертвим одночасно. На щастя для живих кішок, нікому з учених навіть не спало на думку провести цей експеримент на практиці, проте фізики регулярно створюють аналоги "кішки Шредінгера" з атомів, іонів та інших частинок, вивчаючи особливості квантового світу.

Стан "кішки Шредінгера" називається станом квантової суперпозиції, і це явище вже використовується на практиці для проведення високочутливих вимірів, при створенні квантових комунікаційних і обчислювальних систем. На жаль, стан суперпозиції є дуже нестійким, він руйнується при найменшому впливі на квантову частинку ззовні.

Порушення квантового стану частинок, які використовуються в якості бітів квантових обчислювальних систем, наприклад, призводить до виникнення помилок.

fphsnr87smnw0spvev6e.pngУ минулому році представники групи Breakthrough Initiatives  оголосили про амбітний план, згідно з яким буде проведена спроба відправки крихітного космічного апарату в районі найближчої до нас зоряної системи Альфа Центавра. Нещодавно в рамках проекту Breakthrough Starshot на низьку навколоземну орбіту були виведені перші шість прототипів космічних апаратів "Sprites", які являють собою друковані плати з чіпами та іншими необхідними радіокомпонентами, розміром в 3,5 сантиметра і вагою в 4 грами.

Розробкою космічних апаратів "Sprites" протягом десяти років займався Зак Манчестер, космічний інженер з Гарвардського університету. "Головна проблема, яка стояла перед нами - забезпечення розгону настільки крихітного космічного апарату до необхідної швидкості" - розповідає Зак Манчестер,

Система Orphus