ФХТТ, Т.7, №1, 2006

Анотації


П. Андружкевич1, М. Пятек2, Р. Укільський2

Електричні властивості термопластичних еластомерів сoполі (Амид блока-амид)ів

1 Електричний відділення, секція високих напруг і електротехнологій, вул. Сікорського 37,70-313 Щецин, Польща, E-mail:andrut@ps.pl
2 Інститут полімерів, секція технології еластомера і хімічних волокон, вул. Пулаского 10, 70-322 Щецин, Польща

В даній статті представлено результати досліджень, націлених на перевірку придатності і застосовності матеріалів з групи еластомерів термопласта мультиблока в електротехнічних цілях. Модифікації в хімічному складі досліджуваних} матеріалів дозволяють впливати на їх механічні і електричні властивості, таким чином покращуючи їх придатність як матеріалів для специфічних застосувань. Спеціальна структура полімерів, котрі розглядаються забезпечують більш вигідні удосконалення властивостей ніж додавання наповнювачів до полімерів. Були перевірені основні електричні параметри, на ряд coполі(амид блока-амида) ів - (PA12-b-PA6.36)-n, тобто питомий опір об’єму, діелектричний коефіцієнт втрат, електрична дуга і індекс порівняння , як і зміни у вище згаданих параметрах після одноденної абсорбції води. Результати демонструють вплив твердих і м’яких сополімерних долів блоків на електричні параметри.

Повна версія статті .pdf (224kb)





В.І. Гривул, М.В. Демич, В.П. Махній, М.М. Сльотов

Оптичні властивості шарів CdTe:Sn

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, вул. Коцюбинського, 2, Чернівці, Україна, 58012, E-mail:oe-dpt@chnu.edu.ua

Досліджено оптичні властивості кристалів телуриду кадмію, легованих амфотерною домішкою олова з парової фази. Відсутність фотолюмінесценції об’єктів досліджень у діапазоні енергій 0,6 - 1,6 еВ при температурах 77 - 300 К пояснюється флуктуацією домішкового потенціалу, викликаного ефектами сильного легування і компенсації.
Ключові слова: телурид кадмію, амфотерна домішка, компенсація, гофрування зон, час життя.

Повна версія статті .pdf (193kb)





А.О. Дружинін, І.П. Островський, Н.С. Лях-Кагуй, Ю.Р. Когут

Поведінка електропровідності ниткоподібних кристалів Si-Ge в полях ефективного зовнішнього впливу

НУ “Львівська політехніка”, НДЦ “Кристал”, вул. Котляревського, 1, Львів, 79013 тел. (0322) 721632, E-mail:druzh@polynet.lviv.ua

Досліджено вплив деформації та магнітного поля на поведінку електропровідності ниткоподібних кристалів твердого розчину Si1-xGex (x = 0,01-0,05) з концентрацією бору (1-4)1018 см-3 при низьких температурах 4,2-50 К. У кристалах встановлено негативний магнітоопір та максимум коефіцієнта тензочутливості при температурах Т = 15-18 К. Виявлені ефекти пояснюються особливостями стрибкової провідності по делокалізованих станах верхньої зони Хаббарда.
Ключові слова: ниткоподібні кристали, низькі температури, магнітне поле, перехід метал-діелектрик.

Повна версія статті .pdf (460kb)





В.О. Зуєв1, Л.М. Гориня1, Г.О. Сукач1, Ю.В. Крюченко2, Д.В. Корбутяк2, В.Г. Литовченко2

Прояв екситонів в приповерхневих шарах шоткі кристалів β-ZnP2

1 Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій (ДУІКТ), Київ, 03110, вул. Солом’янська, 7, Україна. 2 Інститут фізики напівпровідників НАН України, проспект Науки 45, Київ, 03028, Україна.

Проаналізовано вплив на екситонні спектри відбивання приповерхневої області напівпровідникових кристалів, в яких існує просторова дисперсія. Загальним методом,заснованим на чисельному інтегруванні системи диференціальних рівнянь, які описують розповсюдження поляритонів в неоднорідній області, розраховано спектри екситонного відбивання кристалів b-ZnP2. Детально розглянуто частковий випадок поверхневого бар’єру Шоткі.. Теорія використовується для пояснення особливостей, які виникають в спектрах екситонного відбивання кристалів b-ZnP2. Виявлено, що при досить значних ширинах області просторового заряду в спектрах екситонного відбивання з’являється додатковий мінімум, який проявляється в експерименті та обумовлений зв’язаними станами екситонів в штарківських потенціальних ямах.
Ключові слова: коефіцієнт відбивання, екситон, згин зон, бар’єр Шотткі.

Повна версія статті .pdf (473kb)





О. Журавська

Фотоакустичне виявлення фазових переходів

Технічний університет Ополе, Фізична лабораторія, вул. Oзімська 75, 45-370 Ополе, Польща, e-mail:zurola@po.opole.pl

Застосовність використання фотоакустичного явища в дослідженнях фазових переміщень в поверхневих шарів різноманітних матеріалів доведено використанням установки для неперервної, автоматичної реєстрації температурних залежностей параметрів (амплітуда і фаза) фотоакустичного сигналу, яка була створена в нашій лабораторії. Отримані результати, здається, є багатообіцяючими в застосуванні у вивченні процесів старіння в діелектриках, особливо в полімерах, які використовуються в конструюванні ізоляційних структур.

Повна версія статті .pdf (230kb)





П.П. Костробій1, М.В. Токарчук1,2, В.І. Алєксєєв1

Кінетика часового покриття адсорбованими частинками в каталітичних процесах оксидації СО

1Національний університет "Львівська політехніка" (вул. Ст. Бандери 12, Львів)
2Інститут фізики конденсованих систем НАН України (вул. Свенцицького 1, Львів)

Досліджується кінетика процесів оксидації CO. Запропоновано рівняння для опису кінетики на поверхні каталізатора та наведено результати чисельного моделювання при використанні спрощеної моделі, в якій нехтуємо дифузійними процесами та приймаємо коефіцієнти реакцій сталими. Температура T=520 C, парціальні тиски CO та O відповідно та . Особливістю запропонованої системи є спроба врахувати приповерхневі взаємодії у вказаній реакції через розгляд приповерхневих концентрацій CO та O2. Оцінка виходу продукту здійснюється також через розгляд його при поверхневої концентрації. Отримані розв'язки дали очікувані результати, зокрема, залежність від початкових умов: оптимальне співвідношення вхідної суміші газів (CO та O2) становить 2:1. Вихід продукту за таких умов є максимальним. Час виходу реакції на стаціонарний режим є порядку до 2 секунд. В якості показника оптимальності реакції пропонується використати взаємну залежність між частками поверхневого покриття CO та O. Характерною ознакою оптимального співвідношення є замкненість петлі утвореного графіка.

Повна версія статті .pdf (385kb)





М.М. Мальованик1, М.М. Шипляк1, А. Чік2, К. Сангуні3, В. Токач4

Фото- і термостимульована дифузія в багатошарових структурах типу SexTe1-x/As2S3

1 Інститут фізики і хімії твердого тіла, вул. Волошина, 54, Ужгород, 88000, Україна
2 Дебреценський університет, Дебрецен, Угорщина
3 Індійський науковий інститут, Бангалор, Індія
4 Інститут електронної фізики НАН України, Ужгород, Україна

Досліджено вплив освітлення та температури на зміну оптичних параметрів багатошарових структур (БС) типу SexTe1-x/As2S3 та проаналізовано роль термо- та фотодифузійних компонент у процесі амплітудного оптичного запису. Оптимізація параметрів запису можлива за рахунок зміни товщин субшарів БС, які визначають поглинання на довжині хвилі записуючого лазера. Фоторозширення в плівках БС за рахунок дифузійних процесів можна використати для створення поверхневих рельєфів при голографічному записі в реальному масштабі часу.
Ключові слова: багатошарова структура, взаємодифузія, оптичний запис.

Повна версія статті .pdf (351kb)





М.Л. Дмитрук, О.С. Кондратенко, С.А. Коваленко, І.Б. Мамонтова

Класичний і топологічний розмірні ефекти в оптичних властивостях тонких плівок золота

Інститут фізики напівпровідників НАН України, Просп. Науки, 45, Київ, 03028, Україна, E-mail:dmitruk@isp.kiev.ua

Використовуючи дані зі спектрів відбивання/ пропускання та дані монохроматичної еліпсометрії тонких (5-50 нм) золотих плівок була досліджена розмірна залежність оптичних параметрів (n, k, або Re e, Im e). Класичний та топологічний розмірні ефекти спостерігались в суцільних та острівцевих плівках відповідно. Розглядається також можливість спостереження залежності від розмірів плазмової частоти та частоти розсіяння електронів в тонких золотих плівках.
Ключові слова: розмірний ефект, плазмон, тонкі плівки, золото, ефективне середовище.

Повна версія статті .pdf (426kb)





Д.М. Фреїк, Б.С. Дзундза, Я.П. Салій

Моделі процесів відпалу полікристалічних плівок телуриду свинцю

Кафедра фізики і хімії твердого тіла Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, вул. Галицька, 201, Івано-Франківськ, 76008, Україна, E-mail:freik@pu.if.ua

Досліджено зміну питомого опору ρ полікристалічних плівок PbTe від часу t їх витримки у вакуумі при 300 К. Запропоновано аналітичну і електротехнічну моделі для обрахунку опору плівок PbTe різної товщини ((0,05 – 10) мкм). Показано, що зміна ρ(t) пов’язана із процесами перебудови кристалічної структури плівок. Визначено залежність лінійних розмірів кристалітів плівок PbTe від часу їх відпалу.
Ключові слова: тонкі плівки, телурид свинцю, питомий опір, кристалічна структура, електротехнічна модель.

Повна версія статті .pdf (388kb)





Г.В. Крилова, А.М. Єременко, Н.П. Смірнова

Фотохімічна генерація нанорозмірних частинок срібла в мезопористих плівках SiO2

Інститут хімії поверхні НАН України, вул. Генерала Наумова, 17, Київ, Україна, 03164. е-mail: annaerem@voliacable.com

Мезопористі плівки диоксиду кремнію були синтезовані золь-гель методом в присутності триблоксополімеру Pluronic P123 в якості пороутворювача. При додаванні до рідкого прекурсору розчину солі AgNO3 одержували плівки модифіковані іонами срібла, опромінення яких у спиртовому розчині органічного фотосенсибілізатора бензофенона (ВР) світлом з довжиною хвилі 365 нм призводить до утворення наночастинок срібла впроваджених в кремнеземну пористу матрицю. Для вивчення структурних характеристик плівок застосовували методи пропускаючої та скануючої електронної мікроскопії (ПЕМ, СЕМ), рентгенівської та оптичної спектроскопії. Досліджено спектри збудження та люмінесценції бензофенону в адсорбованому стані, а також спектри миттєвого поглинання продуктів фотолізу в спиртовому розчині для встановлення механізму фотовідновлення.
Ключові слова: фотовідновлення іонів срібла, наноразмірні частинки срібла, мезопористий кремнезем, бензофенон (ВР), поверхневий плазмонний резонанс (ППР).

Повна версія статті .pdf (444kb)





З.В. Стасюк, Є.П. Ковальчук, М.М. Козак, О.Є. Кравченко

Газовиділення зразків поліаніліну у вакуумі при опроміненні електронним пучком

Львівський національний університет імені Івана Франка вул. Драгоманова,50, Львів, 79005

Проведено дослідження газовиділення зразка поліаніліну у вакуумі внаслідок деструкції полімеру при опроміненні його електронним пучком з енергіями 50-200 еВ в залежності від густини струму електронів та часу дії пучка. Показано, що при бомбардуванні поліаніліну електронним пучком з його об’єму виділяється значна кількість газів, що пов’язане із деструкцією полімеру, а також із десорбцією поглинутих його об’ємом газів у процесі вакуумної обробки. Наведено мас-спектр продуктів газовиділення і обчислено швидкості газовиділення.
Ключові слова: полімери, поліанілін, термодеструкція, мас-спектральний аналіз.

Повна версія статті .pdf (295kb)





Т.І. Горбанюк1, А.А. Євтух1, В.Г. Литовченко1, В.С. Солнцев1, Є.М. Пахлов2

Адсорбція воднемістких молекул в багатошарових структурах з плівками пористого кремнію та паладію

1Інститут фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України,03028 Київ, пр. Науки, 41, tatyanagor@mail.ru.
2Інститут хімії поверхні НАН України, Київ, вул. Генерала Наумова, 17

В даній роботі розглянуто адсорбційні властивості МДН (метал-діелектрик-напівпровідник) структур з шарами мезопористого кремнію та паладію. Визначено основні параметри шарів Siмезопор і досліджено їх вплив на адсорбційну здатність виготовлених газочутливих сенсорів. Досліджено адсорбційну чутливість даних структур при взаємодії з воднемісткими молекулами (Н2, Н2О, С2Н5ОН). Також встановлено, що Pd-МДН-струтури з шаром частково окисленого мезопористого кремнію проявляють підвищену адсорбційну чутливість до воднемістких молекул. Запропонована фізична модель адсорбції, яка пояснює аномальний характер ізотерм адсорбції та зміну кінетичних характеристик Pd-МДН-струтурах. Ключові слова: багатошарова структура, МДН-струтура, адсорбція, газочутливі сенсори.

Повна версія статті .pdf (617kb)





М.І. Клюй1, А.М. Лук’янов1, В.Д. Осовский2, В.П. Темченко1, О.В. Гоменюк1, Р.М. Мотренко1

Особливості технології плазмово- та фотостимульованого осадження тонких алмазоподібних вуглецевих плівок

1 Інститут фізики напівпровідників ім. В.Є.Лашкарьова НАН України, 03028, просп. Науки 41, м. Київ, 03028
2 Інститут фізики НАН України, просп. Науки 46, м. Київ, 03028

Проведено систематичний аналіз варіантів конструкції модульної установки плазмово-фотостимульованого формування плівок, запропоновано оригінальну конструкцію плазмового реактора ємнісного типу. На основі запропонованих конструкторських і наукових підходів виготовлено експериментальний зразок установки, проведено її наладку та випробовування. Виготовлено експериментальну партію алмазоподібних вуглецевих плівок та, з метою оптимізації технологічних режимів осадження, досліджено вплив умов формування на їх властивості.
Ключові слова: плазмово- та фотостимульоване осадження, плазмовий реактор, алмазоподібні плівки.

Повна версія статті .pdf (352kb)





О.А. Гончаров1,2, П.І. Ігнатенко1, В.В. Петухов2, В.А. Коновалов2, Д.М. Терпій2

Фазоутворення і структура плівок боридів перехідних металів

1Донецький національний університет, Донецьк, Україна
2 Донбаська державна машинобудівна академія, Краматорськ, Україна

Описано процеси фазоутворення плівок боридів перехідних металів п'ятої групи - ванадію і танталу.

Повна версія статті .pdf (300kb)





О.І. Бодак1 , В.А. Ромака2,3, Ю.К. Гореленко1, М.Г. Шеляпіна4, Ю.В. Стадник1, Л.П. Ромака1, В.Ф. Чекурін2, Д. Фрушарт5, А.М. Горинь1

Умови виникнення максимальної термоелектричної потужності в інтерметалічних напівпровідниках структурного типу MgAgAs

1Львівський національний університет імені І.Франка, вул.Кирила і Мефодія, 6, 79005, Львів, Україна, E-mail: gorelenko_yuriy@franko.lviv.ua;
2Інститут прикладних проблем механіки і математики імені Я. Підстригача НАН України, вул. Наукова, 3-б, 79060, Львів, Україна;
3Національний університет “Львівська політехніка”, вул. С. Бандери, 12, 79013, Львів, Україна, Е-mail: vromaka@polynet.lviv.ua;
4Інститут фізики імені В.О. Фока Санкт-Петербургського національного університету, вул. Ульянівська, 1, Петродворець, 198504, м. Санкт-Петербург, Росія;
5Лабораторія кристалографії Національного центру наукових досліджень, BP 166, 38042 Гренобль, Франці, Е-mail: daniel.fruchart@grenoble.cnrs.fr.

Встановлено, що умовою виникнення максимальної термоелектричної потужності в інтерметалічних напівпровідниках структурного типу MgAgAs є їх сильне легування акцепторними і/або донорними домішками до концентрацій, при яких рівень Фермі фіксується краєм рухливості однієї із зон неперервних енергій.
Ключові слова: напівпровідник, домішкова зона, електропровідність,

Повна версія статті .pdf (380kb)





Г.В. Коренкова1, О.М. Щербатій2, С.А. Неділько3, О.Х. Тадеуш1, В.M. Уваров2

Електронна будова ортованадатів LnVO4 (Ln=Y, Ho)

1 Південноукраїнський Державний педагогічний Університет ім. К.Д. Ушинського, 65091 Одеса, вул. Старопортофранківська, 26. E-mail:allforme@eurocom.od.ua
2 Інститут металофізики ім. Г.В.Курдюмова НАН України, 03680 Київ, бульв. Акад. Вернадського, 36. 3 Київський Національний Університет ім.Т.Шевченка, 01033 Київ, вул. Володимирська, 62а.

Методом рентгенівської спектроскопії та за допомогою зонних розрахунків у ЛППХ- наближенні досліджено електронну структуру ортованадатів LnVO4 (Ln=Y, Ho). Отриманні данні про зарядові та спінові характеристики атомів, а також про закономірності формування енергетичних зон валентних станів в оксиді LnVO4 (Ln=Y, Ho).
Ключові слова: електронна будова, ванадат, рентгенівські спектри, розрахунки ЛППХ.

Повна версія статті .pdf (404kb)





Д.М. Фреїк, В.М. Чобанюк, О.В. Ткачик

Кристалохімічні моделі амфотерної дії домішки Ві у кристалах PbSe

Кафедра фізики і хімії твердого тіла Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, вул. Галицька, 201, Івано-Франківськ, 76008, Україна, E-mail:freik@pu.if.ua

На основі антиструктури PbSe запропоновано кристалоквазіхімічні формули легованих вісмутом кристалів плюмбум селеніду із надлишком селену PbSE:Bi і плюмбуму PbSe:Bi відповідно. Визначено залежність холлівської концентрації носіїв струму і концентрації дефектів у кристалах PbSE:Bi від вмісту легуючої домішки вісмуту і надстехіометричного селену. Порівнянням експериментальних даних і результатів квазіхімічних розрахунків встановлено, що компенсація донарної дії вісмуту, розміщеного у катіонній підгратці здійснюється двічі іонізованими вакансіями плюмбуму.

Повна версія статті .pdf (303kb)





О.М. Цендра, В.В. Лобанов

Механізм утворення сахаридної плівки на поверхні нанорозмірного кремнезему

Інститут хімії поверхні НАН України,, вул. Ген. Наумова, 17, 03164, Київ, Україна тел. (044)422-96-60, oksynka@mail.ru

Методом СУП МО ЛКАО у валентному наближенні РМ3 виконані розрахунки просторової будови та електронної структури ансамбля молекул глюкози, які утворюють протекторну плівку на гідроксильованій поверхні наночастинок кремнезему. Показано, що одна молекула глюкози взаємодіє з двома силанольними групами поверхні (тепловий ефект – 13 ккал/моль) за рахунок утворення водневих зв’язків. Незалежність теплового ефекту від кількості попередньо прищеплених до поверхні молекул глюкози вказує на відсутність латеральних взаємодій між ними. Встановлено, що, використовуючи молекули глюкози, не можливо досягти більш щільної плівки через відсутність на поверхні незадіяних силанольних груп.
Ключові слова: хімічне травлення, тверді розчини, кадмій телурид, травник, швидкість розчинення, хіміко-динамічне полірування.

Повна версія статті .pdf (284kb)





А.В. Бітнєва

Феритоутворення при термообробці системи гідроксидів магнію, заліза та хрому

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, вул. Шевченка 57,м. Івано-Франківськ, 76000, Україна

Вивчено вплив умов синтезу на процес феритоутворення при термообробці системи гідроксидів заліза, хрому та магнію. Показано, що осадження системи гідроксидів магнію, заліза та хрому дає можливість одержати дрібнодисперсні, активні до спікання порошки ферит-хроміту магнію.
Ключові слова: ферити, феритоутворення, сумісне осадження гідроксидів.

Повна версія статті .pdf (318kb)





О.Ю. Ананьїна, О.С. Яновський

Квантово-хімічне моделювання адсорбції силану SiН4 на поверхні Si(100)-(2×1)

Кафедра ТЕМ, Запорізький національний університет, вул. Жуковського 66, Запоріжжя, Україна, 69063, e-mail:ananyina@zsu.zp.ua

У роботі представлені результати квантово-хімічних розрахунків процесів адсорбції SiН4 на поверхні Si (100). Обговорюються можливі структури, які утворюють фрагменти дисоціації силану на поверхні Si (100). Оцінюються енергетичні характеристики процесів утворення зв’язків між атомами кремнію адсорбованих фрагментів. Проводиться порівняння результатів моделювання з існуючими експериментальними даними та результатами розрахунків іншими методами.
Ключові слова: поверхня Si (100), силан, димер, адсорбція, MOPAC.

Повна версія статті .pdf (411kb)





Ю.І. Гнатюк, Є.В. Мануйлов, Н.П. Смірнова, Г.М. Єременко

Синтез, структурні та оптичні характеристики плівок TiO2/Ag активних у фотоокисненні родаміну Б

Інститут хімії поверхні НАН України, вул. Генерала Наумова 17, Київ, 03164, Україна,E-mail: smirnat@i.com.ua

Золь-гель методом з використанням органічного темплату Pluronic P123 синтезовано оптично прозорі, механічно стійкі мезопористі плівки діоксиду титану, що містять наночастинки срібла. Структурні та оптичні характеристики одержаних плівок досліджено методами скануючої електронної та УФ- спектроскопії. TiO2/Ag плівки з невисоким вмістом легуючої домішки володіють вдвічі вищою каталітичною активністю у порівнянні з TiO2 при опроміненні УФ-світлом. Наночастинки срібла виступають ефективними центрами розділення фотогенерованих зарядів. Процес розкладу молекули родаміну Б відбувається через руйнування хромофорного кільця переважно у розчині як під дією УФ- так і видимого світла. Ключові слова: діоксид титану, наночастинки срібла, фотокаталіз, родамін Б.

Повна версія статті .pdf (660kb)





В.В. Кукуєва1, О.А. Кирилов1, А.Г. Гребенюк2, В.В. Лобанов2

Квантово-хімічне дослідження інгібуючої дії діетиламіну

1Черкаський інститут пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля, вул. Онопрієнко, 8, м. Черкаси, 18034,Україна, тел. (80472)55-09-62, kukueva@yahoo.com
2Інститут хімії поверхні НАН України, вул. Ген. Наумова, 17, м. Київ, 03164, Україна

Шляхом неемпіричних квантово-хімічних розрахунків в базисі 6-31 G досліджені шляхи деструкції диетиламіну, що виявляє значну інгібуючу дію на горіння вуглеводневих палив. Показаний найбільш імовірний в енергетичному аспекті реакційний шлях розкладу молекули інгібітора і проаналізована вірогідність взаємодії продуктів деструкції з активними центрами полум’я. Доведено, що розклад інгібуючих частинок на поверхні кремнезему відбувається легше, ніж їх відщеплення від ізольованої молекули диетиламіну.
Ключові слова: негативний каталіз, інгібітор, квантово-хімічні розрахунки, механізм реакції.

Повна версія статті .pdf (272kb)





Д.М. Фреїк1, І.M. Іванишин2

Електровалентні стани стануму і механізми утворення твердих розчинів Sn0,984Te-Tl2Te3

1 Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, вул.Галицька 201, Івано-Франківськ, 76008, Україна, , E-mail:freik@pu.if.ua
2 Івано-Франківський державний медичний університет, вул. Галицька 2, Івано-Франківськ, 76000, Україна, E-mail:Ivan_Ira@rambler.ru

Методами мессбауерівської спектроскопії виявлено два електровалентні стани і у сполуці Sn0,984Te. Запропонована кристалоквазіхімічна формула нестехіометричного станум телуриду. Встановлено механізм утворення твердих розчинів Sn0,984Te-Tl2Te3.
Ключові слова: мессбауерівська спектроскопія, тверді розчини, станум телурид, дефектоутворення, антиструктура, кристалоквазіхімічний кластер.

Повна версія статті .pdf (418kb)





С.В. Єзікова

Вплив температури на структурне перетворення міцелярних комплексів в оксидних розплавах системи Na2O-B2O3

Херсонський державний університет

Дериватографічним методом отримані екстремальні залежності структурних перетворень у високотемпературному оксидному розчині системи Na2O – B2O3 та зроблені висновки о будові цих розчинів.

Повна версія статті .pdf (498kb)





В.А. Макара, Л.П. Стебленко, Ю.Л. Кольченко, С.М. Науменко, Т.В. Волкова, О.І. Стельмах

Вплив водних розчинів та хімічної обробки на магнітомеханічний ефект

Київський національний університет імені Тараса Шевченка, фізичний факультет, проспект Академіка Глушкова 2, корпус 1, 03680, Київ, Україна, E-mail:Yu_L_Kolchenko@univ.kiev.ua

Вивчення впливу води та хімічних розчинів на магнітомеханічний ефект (ММЕ) засвідчило про індуковане магнітним полем підсилення адсорбційної здатності поверхні кремнію та про зміну характеру релаксації ММЕ. Показано, що в якості контролю зміни адсорбції на поверхні кремнію може бути використаний метод мікротвердості.
Ключові слова: кремній, магнітне поле, мікротвердість, магнітомеханічний ефект, адсорбція, структурні дефекти.

Повна версія статті .pdf (302kb)





Л.І. Анатичук, В.В. Малишко, В.П. Михальченко, В.В. Моцкін

Пружні сталі сплаву Bi0.85Sb0.15 при Т=293К

Інститут термоелектрики, Чернівці, Україна

Ультразвуковим імпульсним методом при Т=293 К виміряні 14 швидкостей поширення ультразвукових хвиль vi різної поляризації в напрямках високої симетрії монокристалу сплаву Bi0.85Sb0.15 (тригональна сингонія, клас симетрії , просторова група D53d), що володіє максимальною термоелектричною добротністю в системі Bi-Sb. Чотири значення vi використані для визначення діагональних компонентів тензора пружних сталих Cijkl, а інші – для визначення недіагональних і перевірки самоузгодженості результатів. За експериментальними значеннями шести незалежних компонентів Cijkl, а саме C11, C33, C44, C12, C13 і C14, (Cij у позначеннях Фойгта) обчислені наступні пружні параметри монокристалу Bi0.85Sb0.15: пружні піддатливості Sij, модулі Юнга Ei, зсуву Gi, всебічного стиску В, лінійна (i та об'ємна стисливості (v , ступінь пружної анізотропії АI і AII, а також коефіцієнти Пуассона (i. Отримані пружні параметри можуть знайти безпосереднє застосування для розрахунку термічних напруг, а також при конструюванні і виготовленні термоелектричних приладів і інших пристроїв, що працюють у широких інтервалах температур. Усередненням за схемою Фойгта-Ройсса-Хілла визначені макроскопічні модулі Ех, Gх і Вх полікристалічного сплаву Bi0.85Sb0.15.

Повна версія статті .pdf (439kb)





М.В. Карпець, С.О. Фірстов, Л.Д. Кулак, І.Д. Горна, Н.Н. Кузьменко, Г.Ф. Саржан

Особливості фазоутворення в швидкозагартованих сплавах Al-Fe-Cr при наявності квазікристалів

Інститут проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича НАНУ, вул. Кржижанівського 3, Київ, 03142, Україна, E-mail:karp@ipms.kiev.ua

Вивчені структурні особливості та фазовий склад розпилених сплавів системи Al-Fe-Cr, одержаних методом спінінгування із розплаву. Розпилені порошки в вихідному стані містять дві фазові складові: квазікристалічну фазу з ікосаедричною симетрією (період гратки в шестимірному просторі a = 0,6484(2) нм) і ГЦК- фазу на основі алюмінію. Рентгенографічним in situ дослідженням встановлено протікання фазового перетворення Al6Fe при температурах 653-673 K. Показано, що інтерметалід Al6Fe в досліджених зразках існує до температури 823 К. Нагрів зразків вище температури 823 К призводить до появи стабільних інтерметалідів Al13Fe4 і Al13Cr2.
Ключові слова: квазікристали, інтерметаліди, рентгенівське in-situ дослідження, коефіцієнт термічного розширення, система Al-Fe-Cr.

Повна версія статті .pdf (299kb)





Анджей Суморек, Віктор Петржик

Динаміка змін температури в лініях передачі енергії провідників різних перехресно-секційних областей

Люблінський технологічний університет, відділення комп’ютерної і електричної інженерії вул. Надбистрицька 38A, 20-618 Люблін, Польща Тел./Факс: (+48 81) 53 81 299, E-mail:sumek@elektron.pol.lublin.pl

Обчислення сили струму провідника як правило виконуються в припущенні його нескінченної довжини. У цьому випадку емісія тепла відбувається через конвекцією або випромінювання. Ситуація є різною, коли короткі секції провідника нагрівають, коли може виникнути потік тепла, який вплине на результат на температурних кривих. Дана стаття подає аналіз зміни температури над 5-и метровою секцією мідного дроту 16 мм2 перехресно-секційної області з використанням провідника 70 мм2 при проходженні безперервних потоків різних значень. Експериментально одержаний потік температури у провіднику і форми нагрівання кривих вказують на важливий ефект осьового потоку тепла в провіднику.

Повна версія статті .pdf (441kb)





І.І. Попович1, Й.П. Шаркань1,3, М.Ю. Січка1, В.О. Кикинеші2, С.О. Корпош1,3

Модифікація поверхні титану біосумісними матеріалами з допомогою лазерного випромінювання

1Інститут фізики і хімії твердого тіла Ужгородського національного університету, вул. Волошина, 54, Ужгород, Україна, 88000, e-mail:shark@univ.uzhgorod.ua
2 University of Debrecen, Department of Dentistry, Debrecen, Hungary, 4010
3Cranfield University at Kitakyushu, KSRP, 2-5-4F Hibikino, Wakamatsu-ku, Kitakyushu, Japan, 808-0135

Зроблені розрахyнки на основі теоретичної моделі для лазерної модифікації біосумісними матеріалами титану та залежність модифікації як від параметрів лазера, так і від фізико-хімічних характеристик модифікуючого матеріалу. Проведено модифікацію біосумісними матеріалами поверхні титану на розробленій та створеній лазерній системі на основі неодимового лазера. Електронно-мікроскопічні дослідження морфології і рентгеноспектральний аналіз поверхні та перерізу модифікованого гідроксилапатитом (ГАП) титану показали, що внаслідок модифікації морфологія поверхні титану суттєво змінилася, утворився перехідний шар із включеннями біоактивного ГАП.
Ключові слова: Модифікація, імплантат, титан, гідроксилапатит, лазерне випромінювання, густина потоку.

Повна версія статті .pdf (341kb)





C. Борук1, A. Ціхонь2

Влияние многослойной бумажной-нефтяной изоляции силовых трансформаторов на результатах измерения частичных разрядов, взвешенных методом акустической эмиссии

Технічний університет Ополе, Фізична лабораторія, вул. Oзімська 75, 45-370 Ополе, Польща 227-23-66, E-mail sborucki@po.opole.pl

Стаття представляє результати вимірювання акустичної емісії, яка зумовлена частковими розрядами в системі за допомогою полімолекулярного шару перегородки. Короткі замикання матеріалів в системі ізоляції трансформатора були враховані. Оцінка їх впливу була зроблена при використанні частоти і частотних аналізів часу.

Повна версія статті .pdf (646kb)





І.М. Гасюк1, В.В. Угорчук1, В.В. Бачук2, І.П. Яремій1

Термічне допіювання α-Fe і Fe3O4 та лазерна модифікація нанодисперсного ТіО2

1 Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника, вул. Шевченка, 57, Івано-Франківськ, 76000, Україна E-mail Uhorchuk@rambler.ru
2 Іван-Франківський національний технічний університет нафти і газу, вул.Карпатська,15, Івано-Франківськ, 76000, Україна, тел.: (03422) 4-22-64 E-mail admin@nung.edu.ua

В роботі приведені експериментальні результати дослідження процесів електрохімічної інтеркаляції літію в катод, виготовлений із лазерно опроміненого нанодисперсного діоксиду титану, термічно модифікованого α-Fe та Fe3O4, та їх інтерпретація на основі сучасних уявлень електрохімії. Визначено оптимальні режими лазерного опромінення та знайдено необхідну кількість модифікуючої речовини для нанодисперсного ТіО2. Проведено аналіз розрядних характеристик матеріалів та перспектив їх використання в якості катодів для електрохімічних джерел живлення.
Ключові слова: інтеркаляція, нанодисперсний діоксид титану, ступінь інтеркаляції, рутил, анатаз, питома ємність, питома енергія, лазерне опромінення.

Повна версія статті .pdf (310kb)





Г.О. Сіренко, Л.Я. Мідак, М.Б. Квич

Пошук оптимального вмісту вуглецевого волокна в полімерній матриці антифрикційного композиту

Прикарпатський університет імені Василя Стефаника, вул. Шевченка, 57, м. Івано-Франківськ, 76000, Україна

Досліджено залежність діелектричної проникності та танґенса кута електричних втрат композиційного матеріалу на основі політетрафторетилену, наповненого вуглецевим волокном, від послідовності та часу змішування композиту, а також танґенса кута механічних втрат від вмісту вуглецевого волокна для пошуку оптимального вмісту наповнювача в полімерній матриці. Встановлено, що утворення оптимальної структури композиційного матеріалу, яка відповідає максимальній зносостійкості, завершується, коли вміст вуглецевого волокна перевищує 15%.
Ключові слова: композит, політетрафторетилен, поліетилен, полімерна матриця, наповнювач, вуглецеве волокно, діелектрична проникність, танґенс кута електричних втрат.

Повна версія статті .pdf (313kb)





О.І. Сиза1, О.М. Савченко1, О.Д. Сміян2, Л.М. Капітанчук2

Наноструктурні процеси при інгібіторному захисті сталі модифікованою рослинною олією

1Чернігівський державний технологічний університет, вул. Шевченко, 95, м. Чернігів 14027, Україна, e-mail:syza@rambler.ru
2Інститут електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України, вул. Боженка, 11, м. Київ, 03150, Україна, тел/факс (044) 287-2366

З’ясовано механізм захисної дії розроблених інгібіторів на основі модифікованої гірчичної олії в 3% NaCl (ступінь захисту Z = 95-98%). Теоретично обґрунтовано і експериментально доведено механізм утворення наноструктурної плівки на поверхні сталі 20 при інгібіторному захисті. Вперше запропоновано модель структури захисної плівки. Доведено, що вона має товщину 60-40 нм, полімолекулярну будову, неоднорідна за хімічним складом.
Ключові слова: інгібітор, модифікована гірчична олія, наноструктурні процеси, механізм дії.

Повна версія статті .pdf (580kb)





І.В. Коляденко1, П.Г. Литовченко1, В.Я. Опилат2, І.В. Петренко1, В.П. Тартачник1, В.І. Хіврич1

Деградація фосфідо-галієвих світлодіодів, обумовлена радіаційними дефектами

1Науковий центр Інститут ядерних досліджень АН України;
2 НПУ імені М.П. Драгоманова; Інститут ядерних досліджень НАН України, пр. Науки 47, м.Київ, 03028, Україна, e-mail:opylat@ua.fm

Досліджувалась природа деградації свічення GaP світлодіодів. Виявлено зростання тунельної складової ВАХ при опроміненні γ-квантами та при тривалому пострадіаційному зберіганні. Встановлено, що особливу роль у деградації свічення відіграє міжрівневе тунелювання носіїв. Ключові слова: фосфід галію, світлодіод, деградація, опромінення, дефект, ВАХ, інжекція, тунелювання.

Повна версія статті .pdf (366kb)