ua en
Кафедра соціальної педагогіки та соціальної роботи

Ласкаво просимо на сайт структурного підрозділу університету!

До студентів спеціальності «Соціальна робота» завітали працівники
Івано-Франківського міського центру соціальних служб
для сім’ї, дітей та молоді

14 вересня 2017 року відбулася зустріч студентів спеціальності «Соціальна робота» Педагогічного факультету ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» з фахівцями Івано-Франківського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (далі – Центр).
В ході зустрічі зі студентами, Ірина Михайлівна Лущак, начальник відділу соціальної роботи, підкреслила важливість співпраці кафедри соціальної роботи та соціальної педагогіки з центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
Передусім, вона звернула увагу на необхідності залучення студентів до участі у школі волонтерів, що певною мірою сприяє підвищенню їх професійного рівня та практичної підготовки, адже волонтерська діяльність – це діяльність, яка приносить користь як людям, які її здійснюють, так і суспільству в цілому.


Перед студентами також виступила Юлія Андріївна Пожоджук, провідний фахівець соціальної роботи Центру, яка розповіла студентам про основні напрямки роботи, завдання та спеціалізовані формування.
Своєю чергою з інформацією про діяльність кафедри та перспективні плани щодо подальшої співпраці з Центром виступив професор кафедри Богдан Ковбас. Богдан Іванович підкреслив важливість проведення таких зустрічей зі студентами, оскільки це дає можливість обмінятися думками та поділитися досвідом з питань практичної підготовки; звернув особливу увагу на залученні студентів спеціальності «Соціальна робота» до волонтерської діяльності. Адже основне призначення фахівця соціальної сфери – це допомога іншим.
Студенти радо зголосилися бути волонтерами, відвідувати «Школу волонтерів» яка працює при Центрі та допомагати у проведенні заходів.

***

Результати проведення акредитаційної експертизи підготовки фахівців освітнього рівня бакалавр напряму підготовки «Соціальна робота»

На кафедрі соціальної педагогіки та соціальної роботи Педагогічного факультету ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» завершила роботу експертна комісія з Міністерства освіти і науки України у складі голови комісії – Архипової Світлани Петрівни – доктора педагогічних наук, професора, завідувача кафедри соціальної роботи та соціальної педагогіки Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького та члена комісії – Конончук Антоніни Іванівни – кандидата педагогічних наук, доцента кафедри соціальної педагогіки і соціальної роботи Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя.
Акредитаційна експертиза проведена з підготовки фахівців освітнього рівня «бакалавр» напряму підготовки 6.130102 «соціальна робота» галузі знань 1301 «Соціальне забезпечення».
Світлана Петрівна та Антоніна Іванівна відмітили, що акредитаційна справа містить усі необхідні матеріали, які оформлені згідно з чинними вимогами, відзначили професіоналізм кафедри, про що свідчать здобуті місця в міжнародних наукових рейтингах, всеукраїнських предметних олімпіадах і конкурсах, заслухали виступи студентів на державному екзамені з методів соціальної роботи.
Результати контролю залишкових знань студентів напряму підготовки 6.130102 «Соціальна робота» з дисциплін, за якими проведено ККР, засвідчили високий рівень теоретичних знань, професійно-практичної підготовки студентів і підтверджують їхню здатність до самостійної професійної та науково-дослідної роботи, відповідають чинним акредитаційним нормативам.
Комісія зробила висновки, що показники випускової кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи, що забезпечує підготовку студентів напряму підготовки 6.130102 «Соціальна робота» освітнього рівня бакалавр, відповідають чинним акредитаційним вимогам.

***

Акредитація спеціальності 231 Соціальна робота

 

12-14 червня на кафедрі соціальної педагогіки та соціальної роботи Педагогічного факультету ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» розпочала роботу експертна комісія з питань акредитації спеціальності 231 Соціальна робота.
Голова експертної комісії – Архипова Світлана Петрівна – завідувач кафедри соціальної роботи і соціальної педагогіки Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, доктор педагогічних наук, професор та Конончук Антоніна Іванівна – доцент кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи Ніжинського державного педагогічного університету імені Миколи Гоголя, кандидат педагогічних наук, доцент.
Світлана Петрівна та Антоніна Іванівна зустрілися зі студентами спеціальності Соціальна робота, провели з ними комплексні контрольні роботи з фахових дисциплін; познайомилися з професорсько-викладацьким складом кафедри, директором Педагогічного факультету Олексієм Степановичем Регою.
В процесі роботи експертна комісія ознайомилася з матеріалами акредитаційної справи та висловила побажання щодо оптимізації навчально-виховного процесу та організації роботи зі студентами.

 

 

 Студенти 4 курсу спеціальності "Соціальна педагогіка" зняли відеоролик про своє студентське життя

З відеороликом Ви можете ознайомитися тут.

 ***

Інтерв'ю викладачів кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи на ТРК «Карпати»

Викладачі кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи Оксана Ворощук та Роксоляна Зозуляк-Случик вкотре дали інтерв’ю на ТРК «Карпати» на тему: «Етичні аспекти професійної діяльності фахівців соціальної сфери». Відзначили їх актуальність в українському суспільстві відносно нової спеціальності – «Соціальний педагог» та «Соціальний працівник».

 Просимо переглянути інтерв'ю тут.

****

Засідання клубу молодої сім’ї

На днях студенти групи СП-41 з викладачем кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи Педагогічного факультету ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» Роксоляною Василівною Зозуляк-Случик в рамках вивчення дисципліни «Основи психолого-педагогічної культури батьків» взяли участь у засіданні клубу молодої сім’ї «Щаслива сім’я». Керівником клубу є Марія Михайлівна – випускниця кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи Педагогічного факультету. Клуб діє при обласній бібліотеці для юнацтва міста Івано-Франківська, яка  за  роки свого існування стала центром молодіжного читання, інформаційної й організаційної підтримки молоді.

У рамках засідання клубу молодої сім’ї відбулося свято родини на тему: «Родина, як вічна зернина на невмирущому полі життя».

На свято були запрошені сім’ї, зокрема, сім’я Мельничук – Володимир і Катруся (юрист і держслужбовець) – це молода сім’я, яка прожила півтора року разом у шлюбі, поки що дітей ще не має; сім’я Майгутяк – батько Андрій, мати Ольга, синочок Святослав (родина тревел-фотографів, мандрівників) та сім’я Білоконь – мати Анжела, доньки Валентина та Ліза (бізнес-леді, багатодітна мати) – це сім’я, яка прожила разом 10 років і має 3 дітей.

Ці сім’ї ділились досвідом свого життя, розповідали на чому базується їх «щаслива сім’я», давали поради, молоді.

Участь у родинному святі «Родина, як вічна зернина на невмирущому полі життя» дала змогу студентам спеціальності «Соціальна педагогіка» усвідомити, що створення сім’ї – це велика відповідальність.  Для того щоб збудувати щасливу сім’ю необхідно свої стосунки будувати на любові і вміти досягати консенсусу при вирішенні будь-яких сімейних питань. 

 

*****

CAŁOŻYCIOWE UCZENIE SIĘ - OBSZARY, NURTY, ENDENCJE
LIFELONG LEARNING – AREAS, TRENDS, TENDENCIES – МІЖНАРОДНА НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ

Роксоляна Зозуляк-Случик, доцент кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи приймала участь у Міжнародній науковій конференції (04–05 квітня 2017 р.) в Кєльце.
Серед учасників конференції були ректор університету ім. Яна Кохановського професор Джек Семаніка, професор Вищої Педагогічної школи ім. Я. Корчика Мирослав Гжевінські, професорка Краківської академії ім. Анджея Фрича Моджевського Мадлена Гжошовська, професор Єгелонського університету Владислав Медунка, професор Премислав Гебал – Варшавський університет. Підсумком конференції було вручення сертифікатів.
У рамках конференції відвідала демонстраційні сесії «Новітні експериментальні практики»; переглянула презентації інтер-культурних практик з проблем і перспектив розвитку безперервної освіти в Європі. За результатами конференції буде видано збірник матеріалів.

***

ІНКЛЮЗИВНА ОСВІТА ТА ЇЇ ВПРОВАДЖЕННЯ В УКРАЇНІ

Що ми можемо зробити спільно для того, щоб люди з обмеженими можливостями почувалися рівними членами спільноти? Один із шляхів – забезпечити їм доступ до повноцінної та якісної освіти, яка дозволить їм професійно самореалізуватися. Про особливості такої освіти, а саме про інклюзію як освітню цінність та необхідність її впровадження в Україні – ми поговоримо сьогодні з Олена Будник, доктором педагогічних наук, завідувачем кафедри педагогіки початкової освіти Прикарпатський Національний Університет Ім.В.Стефаника та Оксана Ворощук, кандидатом педагогічних наук, доцентом кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи цього ж університету. Повтор прямого ефіру слухайте завтра, 10 березня, о 10 год. 15 хв. на радіо «Карпати ФМ» на хвилі 72,02 (Івано-Франківськ), 101,7(Верховина), 106,6.(Долина). Також нас можна слухати онлайн: http://www.trk.if.ua/radio/onlayn-radio/

***

ЗВІТНА НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ СТУДЕНТІВ КАФЕДРИ СОЦІАЛЬНОЇ ПЕДАГОГІКИ ТА СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ

2 березня 2017 року відбулася щорічна звітна наукова конференція студентів університету за 2016 рік. У рамках конференції працювала підсекція соціальної педагогіки та соціальної роботи, на якій були представлені результати наукових досліджень студентів: бакалаврів, спеціалістів, магістрів. Особливе місце в тематиці конференції становили роботи, присвячені питанням діяльності з обдарованими дітьми, формування ціннісних орієнтацій дітей та молоді, професійної підготовки майбутніх соціальних педагогів, впливу сім’ї на становлення особистості, профілактики девіацій, інклюзивної освіти. Учасників, які успішно виступили на секційних засіданнях, рекомендовано до нагородження грамотами, а тези виступу – до друку у збірнику наукових праць студентів університету «Еврика – ХVІІІ».
До нагородження грамотами рекомендовано студентів:
1. Плеш Лідія Юріївна. СП-1-с. Тренінг як інструмент здійснення профілактики ВІЛ-інфекції серед підлітків. Науковий керівник – кандидат педагогічних наук, доцент І. В. Кулик
2. Ткачук Юлія Вікторівна. СП-1-м. Вплив гендерних стереотипів на взаємовідносини сучасної молоді. Науковий керівник – кандидат педагогічних наук, доцент І. В. Комар
3. Шашкова Мар’яна Іванівна. СП-41. Проблема міжособистісної комунікації в підлітковому віці. Науковий керівник – кандидат педагогічних наук, доцент Г. І. Лемко
Рекомендовано до друку у збірнику наукових праць студентів університету «Еврика – ХVІІІ»:
1. Грицьків Анна Ярославівна. СП-1-с. Соціально-правові аспекти захисту дітей від насильства в сім’ї. Науковий керівник – кандидат педагогічних наук, доцент Л. І. Березовська
2. Яців Ірина Володимирівна. Особливості діяльності вальдорфських шкіл за рубежем. СП-1-м. Науковий керівник – кандидат педагогічних наук, доцент Р. В. Зозуляк-Случик
Завідувач, викладачі кафедри дякують усім учасникам і бажають їм нових творчих досягнень та успіхів.

***

EUROPEAN ACADEMIC ASSEMBLY – 2017 та Міжнародна Програма науково-педагогічного стажування для освітян

Роксоляна Зозуляк-Случик, доцент кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи приймала участь у EUROPEAN ACADEMIC ASSEMBLY – 2017 та Міжнародній Програмі науково-педагогічного стажування для освітян (19–25 лютого 2017 р.).
Перед слухачами з доповідями виступили професор Краківської академії ім. Анджея Фрича Моджевського Анджей Мірскі, професор Єгелонського університету Владислав Медунка, професор Премислав Гебал – Варшавський університет. Підсумком стажування було вручення сертифікатів.
У рамках стажування Роксоляна Зозуляк-Случик взяла участь у ІХ-й Міжнародній науково-практичній конференції «Проблеми емпіричних досліджень у психології та гуманітарних науках». Відвідала демонстраційні сесії «Новітні експериментальні практики»; долучилася до розробки спільних дослідницьких і прикладних проектів; ворк-шопів; майстеркласів освітніх проектів Європи ХХІ століття; переглянула презентації інтер-культурних практик з проблем і перспектив внеску соціальних наук у розвиток сучасних соціально-економічних процесів Європи. За результатами конференції видано збірник матеріалів й отримано сертифікати учасників конференції.

***

Всеукраїнська науково-практична конференція "Розвиток обдарованості дітей в умовах інноваційного освітнього простору"

23-24 лютого 2017 року на базі педагогічного факультету відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція "Розвиток обдарованості дітей в умовах інноваційного освітнього простору", у якій взяли участь і науково–педагогічні працівники кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи.
Вітальним словом відкрив роботу конференції ректор університету Ігор Цепенда. Він, зокрема, зазначив,що проблематика обдарованої дитини є одним із актуальних питань для педагогів, психологів та батьків, адже дуже важливо допомогти такій дитині себе реалізувати, зацікавити її професійним майбутнім в Україні. Ігор Євгенович також висловив вдячність усім, хто докладається до цієї проблеми і побажав учасникам конференції плідної праці.
Перед присутніми виступили директор Інституту обдарованої дитини НАПН України, доктор педагогічних наук, Володимир Камишин, заступник директора департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА Іван Будзак, проректор Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Любов Шелемей, проректор з наукової роботи Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького, кандидат юридичних наук О. Острогляд.
На пленарному засіданні виступили і науково-педагогічні працівники нашого університету. З доповідями виступили, зокрема, завідувач кафедри педагогіки початкової освіти педагогічного факультету, доктор педагогічних наук, Олена Будник ("Технології діагностування та розвитку педагогічної обдарованості майбутніх учителів в умовах інноваційного освітнього простору"), професор кафедри загальної та експериментальної психології, доктор психологічних наук Лариса Міщиха ("Психолого-педагогічне забезпечення розвитку обдарованості дітей в умовах інноваційного освітнього простору"), директор Навчально-наукового центру "Педагогіка і психологія вищої школи" Інституту вищої освіти НАПН України, кандидат педагогічних наук, професор кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи Володимир Костів ("Умови впровадження культурологічно-синергетичної моделі формування креативної культури особистості").
Учасники конференції обговорили науково-методичні підходи до організації роботи з обдарованими дітьми та молоддю, визначення рівня творчої обдарованості як умови її соціального і психолого-педагогічного супроводу, обмінялись досвідом, намітили перспективні напрями і форми соціальної, психологічної та педагогічної підтримки здібних і обдарованих дітей.
Також під час роботи Всеукраїнської науково-практичної конференції її учасники взяли участь у засіданні круглого столу "Інноваційні моделі психолого-педагогічної підтримки розвитку та саморозвитку особистості дитини: пошук, ідеї, знахідки" а також у проведенні майстер-класів та творчих лабораторій : «Система роботи з інтелектуально обдарованими дітьми м. Маріуполя»; «Психологічний механізм арифметичної обдарованості»; «Національно-патріотичне виховання як пріоритет у плеканні особистості гімназиста»; «Проектний менеджмент в освіті: від ідеї – до реалізації».

 

***

Захист України – обов’язок кожного громадянина

Захищати Українську державу – святий обов’язок кожного громадянина України. Так, магістрант кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи Педагогічного факультету ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» Сенчишин Іван, наслідуючи військові традиції батька, прийняв рішення піти служити на контрактну службу у Збройні Сили України, в період, коли на сході країни йдуть бойові дії.

Після підписання контракту був направлений в одну із військових частин ЗСУ для проходження військового вишколу, а після закінчення – наказом міністра оборони України зачислений в зону АТО Луганської області.

Там же виконував обов’язки на посаді командира взводу, а через певний час-командував ротою.

Після ротації і приїзду із зони АТО  Іван Сенчишин прибув на кафедру соціальної педагогіки та соціальної роботи для захисту магістерської роботи на тему: «Морально-психологічна підготовка юнаків до військової служби в сучасних умовах», яку захистив з оцінкою «відмінно».

Магістрант Сенчишин І. стверджує, що ганьба тим громадянам України, які ухиляються від військової служби, не являються по повістці у військкомат, виїжджають за кордон, щоб уникнути від військового обов’язку.

Активна громадянська позиція Сенчишина І. є результатом того, що на кафедрі соціальної педагогіки та соціальної роботи добре поставлена робота з національно–патріотичного виховання, в тому числі й з військово-патріотичного, і вагома заслуга в цьому є офіцерів запасу кафедри педагогіки та соціальної роботи – завідуючого кафедрою, професора Ковбаса Б.І., професора Костіва В.І., викладача  Мисака Б.П.

  ***

 

 Попередній захист магістерських робіт

 

 

 

 

 

24 січня на кафедрі соціальної педагогіки та соціальної роботи відбувся попередній захист магістерських робіт. 11 студентів денної та 21 студент заочної форми навчання представили перед професорсько-викладацьким складом кафедри результати свої наукових досліджень.

Тематика магістерських робіт була цікавою та різноманітною. Студенти порушили актуальні теми сьогодення, зокрема, були представлені теми щодо соціального супроводу дітей із сімей постраждалих у ході АТО, соціально-побутове орієнтування учнівської молоді з вадами зору у процесі підготовки їх до сімейного життя, формування адекватного материнського ставлення до дитини в позашлюбній сім’ї тощо.

Результати захисту показали, що студенти на належному рівні засвоїли теоретичний матеріал та виконали експериментальні дослідження, проаналізували та оформили результати, сформулювали висновки та практичні рекомендації. 

  ***

СТУДЕНТИ ПОДАРУВАЛИ ДІТЯМ СВЯТО

     Щорічно викладачі та студенти спеціальності "Соціальна педагогіка" організовують благодійні акції до дня Святого Миколая. Так, цьогоріч магістри 2 року навчання (староста Тарас Паска) подарували фрукти й солодощі дітям із багатодітної сім’ї Козаків, яка має статус внутрішньо переміщених осіб. До слова, це не перша допомога сім’ї. Доц. Надія Сабат, асист. Наталія Сабат  часто допомагають сім’ї, приносячи одяг, постільну білизну, продукти харчування. Доц. Галина Лемко передала багато добротного одягу для дітей та дорослих. Дитячі речі зібрали й передали дітям студентки 4 курсу спеціальності "Соціальна робота" Ірина Коржик та Надія Андрусів.

     Батьки дітей, Віолетта й Сергій, щиро дякують усім небайдужим людям за допомогу їхній сім’ї.

***

Зустріч із представниками Корпусу Миру Сполучених Штатів Америки в Україні

 

     У четвер, 8 грудня 2016 р., о 13:00 на базі Івано-Франківського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за адресою вул. В. Симоненка, 3б відбувся круглий стіл на тему «Діяльність Корпусу Миру», в якому взяли участь студенти спеціальності «Соціальна робота»групи СР-40.

     Завдання заходупідготувати молодь, яка не має достатнього доступу до освітніх та матеріальних ресурсів, до участі у соціальному та економічному житті сучасної України шляхом набуття навичок, необхідних для того, щоб вести здоровий спосіб життя, отримати хорошу роботу і бути активними та відповідальними громадянами.

     Студенти 4 курсу отримали інформацію про Корпус Миру як організацію, що покладається на відданість і обов’язок компетентних спеціалістів – чоловіків і жінок з Америки, котрі роблять свій внесок у соціальний, економічний розвиток і розвиток людей тих країн, що просять про таку допомогу. Місією організації є сприяння продуктивному обміну знаннями і професійними вміннями між волонтерами Корпусу Миру і місцевими громадами.

     Обговорювалися питання про значення волонтерства в соціальній роботі, суть громади та волонтерства, підготовку молоді до самостійності та світу професії; важливість створення клубів з пропагування волонтерства як дієвого засобу вирішення соціальних та громадських проблем.

     В ході зустрічі обговорено діяльність секторів Корпусу Миру, які діють в Україні, таких як : «Освіта», «Розвиток молоді», «Розвиток громади».

     Зустріч дала змогу студентам спеціальності «Соціальна робота» усвідомити, що спільна робота з американськими волонтерами – це відповідальність, що повернеться сторицею, і допоможе побудувати сильнішу демократичну Україну. 

Студенти групи СР-40 Коржик Ірина, Петрик Ірина

***

Фестиваль творчості дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Повір у себе»

     3 грудня увесь світ відзначає Міжнародний День людей з інвалідністю. Тому вже традиційно Івано-Франківський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проводить фестиваль творчості дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Повір у себе». Студенти спеціальності «Соціальна робота» групи СР-40 взяли активну участь у його підготовці.

     Цьогорічний чотирнадцятий фестиваль відбувся у приміщенні обласного академічного театру ляльок ім. Марійки Підгірянки, в якому взяли участь 100 осіб з функціональними обмеженнями зі шкіл міста, центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Дивосвіт», навчально-реабілітаційного центру, БФ «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ». По закінченні всі учасники отримали пам’ятні подарунки та грамоти Івано-Франківського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

     Студенти мали можливість поспілкуватися з учасниками фестивалю, оглянути їхні роботи під час попередньої підготовки (роботи учасників прикрашали хол лялькового театру).

     Участь у підготовці та проведенні фестивалю змусила нас, студентів, глибше замислитися над непростою долею дітей із вадами здоров’я. Ми старатимемося не тільки 3 грудня, а й впродовж усього року не забувати про те, що поруч з нами живуть діти й молоді люди з функціональними обмеженнями і вони потребують допомоги та уваги. Добре, що і студенти нашого університету допомагають такій категорії людей. Сподіваємося, що кожен мешканець Івано-Франківська також не забуватиме про людей з особливими потребами і, за можливості, допомагатиме їм.

Студентка групи СР–40 Ірина Коржик


***

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

     30 листопада та 1 грудня викладачами кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи були проведені виховні заходи, присвячені Всесвітньому дню боротьби зі СНІДом. Висвітлюючи проблему ВІЛ-інфекції, були наведені статистичні дані та розглянуті негативні стереотипи щодо ВІЛ-позитивних людей у суспільстві. Так, на Івано-Франківщині під диспансерним наглядом на початок 2016 року перебували 892 ВІЛ-інфіковані особи, з них з діагнозом СНІД – 359. Упродовж 2015 року уперше в житті діагноз ВІЛ-інфекції було встановлено 180 особам, що у розрахунку на 100 тис. населення нашої області склало 13 осіб при середньому показнику по Україні – 37 осіб. Серед ВІЛ-інфікованих – майже половина (47 %) хворих на СНІД.

     За дев’ять місяців поточного року взято під нагляд з уперше в житті встановленим діагнозом ВІЛ-інфекції 127 осіб, з них 70,9 % інфіковані статевим шляхом, 15% – парентеральним, зокрема унаслідок введення наркотичних речовин ін’єкційним шляхом, 14,2 % – діти, народжені ВІЛ-інфікованими жінками. Із числа ВІЛ-інфікованих 42 особи зареєстровані як хворі на СНІД. На кінець вересня 2016 року під диспансерним наглядом з діагнозом ВІЛ-інфекції перебували 948 осіб, з них з діагнозом СНІД – 377.

     Студенти спеціальності «Соціальна робота»групи СР-40 також взяли участь у загальноміських заходах. Учасники прикріпили червону стрічку як символ усвідомлення важливості консолідації суспільства у вирішенні проблем поширення епідемії. Це символ протесту проти необізнаності, проти дискримінації людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом. Це і знак пам’яті про померлих від СНІДу, і знак солідарності з медиками; з усіма, хто намагається протидіяти епідемії. Це заклик до конкретної соціальної дії.

     На Вічевому майдані була викладена символічна стрічка із запалених свічок, яка є символом небайдужості до проблеми ВІЛ/СНІДу, висловленням солідарності та розуміння, знаком пам’яті про померлих від хвороби.

     Головна мета заходів – закликати багатьох молодих людей замислитися про своє життя та життя оточуючих, а також нагода показати їхню солідарність та готовність до підтримки хворих на СНІД.

***

ЗАНЯТТЯ З КАЗКОТЕРАПІЇ

 

     Сучасна наука розвивається у напрямку організації життєтворчості людини, тому сьогодні особливого значення набувають не тільки дидактичні аспекти освіти, а й проблеми особистісного розвитку, становлення, соціальної адаптації дитини та підлітка, засвоєння ними культурних норм, соціальних ролей. Вирішення таких проблем здійснюється у процесі вивчення студентами спеціальності "Соціальна педагогіка" ряду дисциплін, у т.ч. "Методики організації соціального виховання у позашкільних закладах". Практичній професійній підготовці сприяють підготовка соціальних проектів, тренінгові заняття тощо. Одним із прикладів є проведення (29.11.2016 р.) асистентом кафедри Наталією Сабат казкотерапевтичного заняття зі студентами групи СП-42. Студенти ознайомилися з основними прийомами проведення казкотерапії, формами її використання у майбутній практичній діяльності, вивчили алгоритм підбору терапевтичної казки, а також самі стали активними учасниками казкотерапевтичної програми: реалізували на практиці вивчені прийоми, складали казки, аналізували їх, працювали з картами Т. Зінкевич-Євстігнєєвої тощо. Всі студенти групи продемонстрували високу зацікавленість та активність.

     Вміння проводити казкотерапевтичні заняття допоможе майбутнім соціальним педагогам під час проходження соціально-педагогічної практики та в майбутній професійній діяльності створювати такі навчальні й виховні ситуації, які б сприяли максимальному розкриттю здібностей дитини, стимулювали б її внутрішні можливості до саморозвитку; застосовувати казкотерапію в контексті особистісно орієнтованого виховання.

***

Стажування за кордоном


     Днями Роксоляна Зозуляк-Случик, доцент кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи повернулася зі стажування у Празькому інституті підвищення кваліфікації (м. Прага, Чеська республіка), який входить у структуру Карлового університету. Стажування відбувалося за програмою «Публікаційна та проектна діяльність в країнах Євросоюзу: від теорії до практики».

     Перед слухачами з лекціями виступили професор Кембриджського університету Вадим Стелковски, професор Вроцлавського університету Цезар Квітковські, професор Петро Бурда – Карловий університет. Було проведено навчання з написання наукових статей у журналах, що входять до системи SCOPUS, WEB of SCIENCE.

     У рамках стажування Роксоляна Зозуляк-Случик взяла участь у Міжнародній науково-практичній конференції «Проблеми та перспективи розвитку європейської освіти» на якій розглядалися проблеми інноваційних методів і технологій в освіті; освіта Європи ХХІ століття; проблеми і перспективи фундаментальної освіти в Європі; внесок соціальної науки в розвиток сучасних соціально-економічних процесів.

***

СТУДЕНТИ ПЕДАГОГІЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ СПЕЦІАЛЬНОСТІ "СОЦІАЛЬНА ПЕДАГОГІКА" ДОЛУЧИЛИСЯ ДО ВІДЗНАЧЕННЯ МІЖНАРОДНОГО ДНЯ БОРОТЬБИ ЗА ЛІКВІДАЦІЮ НАСИЛЬСТВА ЩОДО ЖІНОК

     25 листопада – Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. Це найпоширеніше порушення прав людини у світі. У червні 1991 року Центр жіночого глобального лідерства та учасники Форуму з питань жінок, насильства та прав людини з 20-ти країн світу запропонували щорічно з 25 листопада по 10 грудня проводити акцію "16 Днів проти гендерного насильства". З того часу понад 1000 організацій та осіб з понад 100 країн щорічно проводять акції в рамках однойменної кампанії, закликаючи до припинення усіх форм насильства проти жінок. З 2000 року цю ініціативу підтримує і Україна.

     В рамках акції та з метою привернення уваги до проблеми студенти педагогічного факультету спеціальності "Соціальна педагогіка" груп СП-42, СП-21, СП-22 підготували та провели патріотичний флеш-моб "Будуймо майбутнє без насильства", а також лекційно-тренінгове заняття "Зупини насильство сьогодні – врятуй майбутнє завтра!". Організатор – асистент кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи Сабат Наталія Іванівна. Найпоширенішими закликами, які студенти обрали для висловлення своїх побажань, стали наступні: "Подолаємо насильство разом!", "Ми – за майбутнє без насильства", "Моє тіло – моя власність. Я не боюся сказати – НІ!", "Б’є – значить ст. 121, 122, 125, 126 та 127 Кримінального Кодексу України. А ніяка не любов", "Насильству немає виправдання!", "Ми – за дитинство без насильства!".

***

Поїздка в навчально-реабілітаційний центр «Джерело» (м. Львів) студентів другого та третього курсів спеціальності
«Соціальна педагогіка» та «Соціальна робота»

     Нещодавно студенти 2-го та 3-го курсів спеціальності «Соціальна педагогіка» та «Соціальна робота» у супроводі доцентів кафедри Людмили Березовської, Оксани Ворощук та Галини Лемко відвідали навчально-реабілітаційний центр «Джерело» (далі Центр). Студентів радо прийняли у Центрі, розповіли про історію його заснування, відділення, окреслили програми за якими працює «Джерело», зокрема, розповіли про програму раннього втручання яка спрямована на опанування особою із неповносправністю необхідних знань та навичок для підтримання суспільної та родинно-побутової діяльності, усвідомлення своїх можливостей та обмежень. Програма «Поведінкова терапія» - покликана сформувати і розвивати в дитини відчуття соціальних взаємин, покращувати її поведінку та вміння дотримуватись загальноприйнятих правил і норм у суспільстві, сприяти розумінню почерговості, розвивати комунікативні навички.

     Програма «Підготовка до навчання у школі» - формує в дитини базові знання, вміння та навички, необхідні для навчання у школі; програма «Працетерапія» - одна із базових програм центру «Джерело», яка сприяє формуванню навичок самообслуговування, користування кухонним приладдям, побутовою технікою. Вона допомагає підвищити рівень самостійності, розвиває функції дрібної моторики. Дітей навчають способам приготування простих страв із дотриманням послідовності та технології.

     Фахівці центру, а це ціла армія кваліфікованих спеціалістів яка складається з лікаря невролога, лікаря психіатра, фізичного терапевта, психотерапевта, логопеда, психолога, соціального педагога допомагають дітям із особливими потребами соціально адаптуватись у суспільстві, досягнути певної соціальної незалежності.
Під час відвідин Центру, студенти побачили кімнати в яких навчаються діти, ознайомилися з діяльністю майстерень для молоді, зокрема, побачили що виготовляють в художній, літературній майстерні, придбали сувенірну продукцію виготовлену дітьми, ознайомилися з діяльністю арт-студій.

     Робота, яка проводиться в Центрі фахівцями є важкою але вкрай необхідною для дітей з обмеженими функціональними можливостями та їх сімей.

     Студенти отримали масу вражень від діяльності Центру, його відділень та програм і зрозуміли, наскільки важливою та необхідною є професія «Соціальний працівник».

***

«Кожні 40 секунд – жахливий кінець …»

     Нещодавно викладачі та студенти кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи провели профілактичний тиждень із запобігання суїцидальної поведінки у молодіжному середовищі.

     Згідно з ВООЗ, майже мільйон осіб щорічно вкорочують собі віку. Тобто, кожні 40 секунд у світі хтось вбиває себе. І хоч як це жахливо, серед підлітків суїцид – третя за частотою причина смерті.

     Кожні сорок шість хвилин в Україні хтось добровільно прощається з життям. На Івано-Франківщині ледь не щодня хтось намагається звести рахунки з життям. Правоохоронці зазначають, що нині кількість самогубців, порівняно з відповідним періодом минулого року, збільшилась на 40 відсотків.

     Саме тому викладачами та студентами кафедри соціальна педагогіка та соціальна робота Педагогічного факультету Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника проводився профілактичний тиждень із запобігання суїцидальної поведінки у молодіжному середовищі. У рамках заходу було проведено бліц-інформування; психодіагностичне дослідження; перегляд тематичного художнього фільму за мотивами роману Джоджо Мойєса «До зустрічі з тобою»; тренінг «Ти – цілий світ» та антиказку (як форму профілактичної роботи зі студентами молодших курсів) тощо.

     Завершити хотілось би словами автора «Найкращого сценарію» (стрічка «Гра в імітацію») Грема Мур: «Будь диваком, будь інакшим!»

     «…Коли мені було 16, я намагався вкоротити собі віку, бо почувався диваком, почувався інакшим, почувався чужим. А тепер я стою тут, в цю мить мені б хотілося звернутися до дівчини, що десь там відчуває себе дивачкою, відчуває, що вона інакша або що вона нікуди не вписується. Це справді так. Слово даю, це так. Так. Лишайся дивачкою, лишайся інакшою. А коли настане твоя черга, і ти стоятимеш на цій сцені, будь ласка, передай ці слова наступній людині…»

***

Відвідини Івано-Франківського навчально-реабілітаційного центру студентами третього курсу спеціальності «Соціальна педагогіка» Педагогічного факультету ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника»

     Днями, студенти третього курсу спеціальності «Соціальна педагогіка» Педагогічного факультету ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» разом з доцентами кафедри Оксаною Ворощук та Галиною Лемко відвідали Івано-Франківський навчально-реабілітаційний центр. В центрі навчаються діти з особливими потребами.

     На основі ґрунтовного опрацювання теоретичного матеріалу з курсу «Соціально-педагогічна діяльність з дітьми та молоддю з особливими потребами» та виконання низки практичних завдань студенти вміло організували роботу з вихованцями закладу.

     Слід наголосити на тому, що в навчально-реабілітаційному центрі перебувають діти дошкільного та шкільного віку. Студенти працювали з учнями 5-их та 11-их класів. Головним завданням, яке поставили викладачі перед студентами – це організувати роботу так, щоб дітям було весело, цікаво і вони були спроможні, в силу своїх індивідуальних особливостей, виконати поставлені перед ними завдання.

     Урок був розподілений на блоки: привітання, знайомство, розважальна частина, розминка, ігри на дрібну моторику та прощання.

     Для знайомства, студенти використали гру з папером. Кожна дитина відривала стільки конвертиків, скільки хотіла, і пізніше повинна була назвати таку ж саму кількість фактів про себе.

     Щоб зняти емоційну напругу і розслабитися, була проведена вправа "дощ", в ході якої студенти разом з вихованцями закладу тихенько стукали пальчиками по парті, потім плескали в долоньки, далі тупали ніжками, роблячи звуки голоснішими, а потім, навпаки, знижували темп, що символізувало закінчення дощу. Наступна гра "Як чхає слон?" полягала в розвитку вміння слухати. Вихованцям, які сиділи в першому ряді, пропонувалося вимовити слово "ящики", у другому ряді - "хрящики" а третьому - "потягли", коли за вказівкою ведучого всі разом говорили свої слова, виходив дуже гучний і цікавий звук, який нагадував застудженого слона. Ця вправа діткам особливо сподобалась і підняла настрій не лише їм, але й нам, дорослим.

     Всі дітки люблять коли їм дарують подарунки і знають, що не менш приємно дарувати їх самим, роблячи щасливими інших. Тому ми провели з дітьми гру "уявний подарунок", в якій кожен за допомогою жестів показував, що і кому він хоче подарувати, а всі інші відгадували.

     Учні реабілітаційного центру знають, що вони особливі... ми хотіли показати їм, що вони відрязняються від інших не лише обмеженими можливостями. Для цього запропонували їм з паперу зробити фігурку людини (себе) і розповісти, якою силою володіє цей супергерой. Діти фантазували і пізніше ми, разом з дітьми склали казку, в якій герої, за допомою своїх суперсил, здолали ворога на ім’я Невпевненість.

     Після цього, робили вправи слухняних пальчиків, а саме показували як виглядають звірята, як сходить сонечко, як розцвітають квіти на дрібну моторику.

     Під кінець уроку провели ігрову вправу "море галілей" і побачили наскільки діти уважні, а також зробили фотосесію, в якій кожен мав можливість обрати реквізити (пірата, принцеси,..).

     Приємно вразило те, що діти дуже товариські, вони не сперечалися, ділилися одні з одними, у всьому допомагали і підтримували одне одного якщо щось не вдавалося з першого разу.

     Тому, немає різниці чи є у людини особливі потреби, чи вона чимось відрізняється від інших, головне радіти кожній миті житя, мріяти і знати, що ти комусь потрібен. 

     Мрійте, будьте чуйними і милосердними та не втомлюйтеся робити добрі справи.

***

Стежками Великого Каменяра

     З метою вшанування пам’яті видатного українського письменника, публіциста, перекладача, поета, ученого, громадського і політичного діяча Івана Яковича Франка, популяризації його літературної, публіцистичної, наукової спадщини, а також з нагоди відзначення у 2016 році пам’ятних дат-160-річчя від дня народження та 100-річчя від дня його смерті, для студентів І та ІІІ курсів спеціальності «Соціальна робота» та «Соціальна педагогіка» цими днями була проведена мандрівка «Стежками Великого Каменяра». Організатори заходу – викладачі кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи Педагогічного факультету Лемко Г.І., Ворощук О.Д., Протас О.Л., Мисак Б.П.
Учасники заходу відвідали Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі», зокрема: музей-садибу І.Франка, меморіальний музей Івана Франка, будинок літератора, скульптурну композицію «Іван Франко і світова література», художньо-меморіальний комплекс «Стежка Івана Франка».

     У музеї Івана Франка оглянули архівні документи, рукописи, світлини, речові пам’ятки, пов’язані із життям та діяльністю славетного сина українського народу, матеріали, що стосуються його літературно-наукової, політичної і громадської діяльності, ювілейних святкувань і похорону, виставку багатогранного і різножанрового творчого доробку Каменяра, видань творів різних років і видавництв.

     Відвідавши музей-садибу І. Франка, який розміщений на місці хати, де народився та жив Каменяр, учасники заходу мали змогу побачити хату, шпихлір (зерносховище), кузню, шопу (будівля для зберігання різноманітного реманенту).

     Мали змогу також оглянути і пасіку на території садиби, де оригінальні вулики зроблені із видовбаних всередині колод та вкриті соломою.

     Найромантичніше місце під час екскурсії у Нагуєвичах ‑ це художньо-меморіальний комплекс «Стежка Івана Франка», створений у 1981 та відновлений у 2006 році до 150 річниці від дня народження Каменяра.

     «Стежка» починається від старого дуба, де колись любив спочивати у його затінку письменник. Йдучи лісовою алеєю, мали змогу зустрітись з дерев'яними скульптурами персонажів творів письменника, а саме: Мойсеєм, Прометеєм, Захаром Беркутом, Каменярем, Дзвоном й багатьма іншими. Стежкою дійшли і до «Галявини казок» з дерев'яними скульптурами героїв казок Івана Франка, та до каплички Різдва Богородиці та урочища «Ярина» - мальовничого куточка, де часто відпочивав та писав свої твори Іван Франко.

     На лісовій галявині проводився літературний конкурс серед студентів, під час якого вони зачитали рядки напам’ять з найбільш визначних творів поета.

     Таким чином, учасники мандрівки змогли не тільки більш детально дізнатися про життєвий і творчий шлях Івана Франка, проявити мистецтво декламації під час читання уривків його творів, а й відчути велич Каменяра, міцність його духу, безмежну відданість Україні під час перебування в місцях, безпосередньо пов’язаних із його життям і творчістю.

***

В ПЕНСІЙНОМУ ФОНДІ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ПРОВЕЛИ ДЕНЬ ВІДКРИТИХ ДВЕРЕЙ

     В управлінні Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську був проведений «День відкритих дверей» для студентів IV курсу за спеціальністю «соціальна робота» кафедри «Соціальної педагогіки та соціальної роботи» Педагогічного факультету, Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника. Організатор заходу-кандидат педагогічних наук, доцент кафедри, викладач предмету «пенсійна справа» Мисак Б. П.

     Розглядалися питання особливості роботи управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську в сучасних умовах. Зокрема, запровадження нових технологій в оформленні пенсій, переваги та спрощення процедури надання послуг громадянам, підвищення якості та зменшення часу обслуговування, перехід до електронної пенсійної справи і поступова відмова від паперових архівів.

     Начальник відділу обслуговування громадян, Кучірка Світлана Миколаївна, ознайомила студентів з порядком прийому документів для призначення і перерахунку пенсій.

    А також, начальник управління пенсійного фонду м. Івано-Франківська, Козло О.М., ознайомила молодих людей з тим, що представляє собою Пенсійний фонд, яка його структура, основні функції і завдання, та провела “екскурсію” відділами управління.